Gündem Haberleri

  ABD heyeti Türkiye'de kuş gribini inceliyor

  BEYPAZARI (A.A)
  19.01.2006 - 13:05 | Son Güncelleme:

  Kuş gribi konusunda incelemeler yapacak olan ABD heyeti, 2 yaban ördeğinde virüs tespit edilen Kayabükü Köyü'ndeki durumu ve alınan önlemleri yerinde görmek için Beypazarı'na geldi.

  ABD Dışişleri Bakanlığı, ABD Tarım Bakanlığı, ABD Uluslararası Kalkınma Ajansı, ABD Sağlık ve İnsani Hizmetler İdaresi'nden temsilcilerin bulunduğu heyet, ilk olarak Beypazarı Kaymakamı Haluk Nadir'i makamında ziyaret etti.
  Kaymakam Nadir, bölgede ölü bulunan 2 yaban ördeğinde kuş gribine rastlanmasının ardından Kayabükü Köyü'nde tüm önlemlerin alındığını belirterek, “Bu köyümüz karantina altında bulunuyor. Köyün çevresinde 10 kilometrelik alanda bulunan köylerde yaklaşık 2000 kanatlı hayvanı itlaf ettik” dedi.

  Babalarının ölü yaban ördeklerini taşırken kullandığı eldivenle temas eden 2 çocuğun da kuş gribi şüphesiyle önce Beypazarı Devlet Hastanesi'ne başvurduğunu, ardından Ankara Numune Hastanesi'ne sevk edildiğini anlatan Kaymakam Nadir, “Tahlilleri pozitif çıkan çocukların tedavisi aynı hastanede sürüyor. Şu anda hastalık yaygın bir halde değil, tamamen kontrol altında” diye konuştu.

  ABD Uluslararası Kalkınma Ajansı'ndan Dr. Dennis Carroll ise kuş gribine karşı alınan önlemleri yerinde görmek amacıyla ilçeye geldiklerini söyledi. Tespit edilebilecek eksiklikler konusunda yapılabilecek yardımları belirlemek için bu geziyi düzenlediklerini belirten Dr. Carroll, şöyle konuştu:

  “Kaymakam Nadir'in anlattığına göre çok erken davranılmış ve gerekli önlemler alınmış. Bölgenin kordon altında olduğunu öğrendik. Köye giriş çıkışlarda dezenfekte işlemi devam ediyormuş. Hastalığın çıktığı köyü de görelim istedik. Önlemler konusunda erken davrandığınız için sizlere teşekkür ederim.”
  ABD Heyeti daha sonra Kayabükü Köyü'ne hareket etti. 

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı