Gündem Haberleri

  ABD heyeti Ankara'da görüşmelere başladı

  Hürriyet Haber
  10.10.2003 - 11:34 | Son Güncelleme:

  ABD Temsilciler Meclisi'nin terörizm, yeni tehditler ve askeri yetenekler alt komitesi başkanı ve silahlı kuvvetler komitesi kıdemli üyesi Jim Saxton başkanlığındaki heyet, Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Büyükelçi Uğur Ziyal ile biraraya geldi.

  Dışişleri Bakanlığı'ndaki görüşme sonrasında basına yaptığı açıklamada Saxton, Irak'ın tekrar yapılanmasında Türkiye ile ABD arasındaki işbirliği yollarını ele aldıklarını söyledi.

  Saxton, ''Türkiye ile ABD'nin, Irak'taki durumun daha iyi hale getirilmesini amaçlayan gelecekteki işbirliğine dair yapıcı görüşmelerde bulunduk'' dedi.

  Saxton, birlikte çalışma yollarının ele alındığı görüşmeler sonucunda, Irak halkına yardım amaçlayan programların hayata geçirilmesi konusunda ortak hareket edilebileceğine ve iki ülke arasındaki ortaklığın çok iyi ve yapıcı olacağına inandıklarını söyledi.

  Çabalarının olumlu sonuç vereceğini belirten Saxton, Türkiye hükümetinin verdiği destekten memnuniyet duyduklarını kaydetti.

  Saxton, Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin ve TBMM Başkanı Bülent Arınç’la görüşecek. Akşam saatlerinde ABD Kongresi’nden bir başka heyet Ankara'ya gelecek.

  SENATÖR MCCONNELL: IRAKLI GRUPLARIN TAVRI DEĞİŞİR

  ABD Senatosu Tahsisatlar Komitesi kıdemli üyesi senatör Mitch McConnell, Irak'a Türk askeri gönderme kararına karşı Iraklı grupların gösterdikleri olumsuz tavrın, yapılacak görüşmelerle gelecek hafta içinde değişeceğine inandığını bildirdi.

  Irak, Afganistan, Pakistan ve Umman'daki temaslarının ardından dün akşam Türkiye'ye gelen McConnell başkanlığındaki ABD Senatosu heyeti, küçük bir grup gazeteciye temaslarına ilişkin bilgi verdi.

  TBMM'nin Irak'a asker gönderme kararından dolayı müteşekkir olduklarını söyleyen McConnell, teşekkürlerini Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile yapacakları görüşmede de ileteceklerini kaydetti.

  McConnell, Irak'ta savaşın bitmesinden beri kaydedilen ilerlemenindoğru yansıtılmadığını ileri sürerek, şiddetin sürmesine rağmen, bununSaddam Hüseyin rejimi altında yaşanan şiddete kıyasla çok daha az olduğunu söyledi. McConnell, ABD'nin amacının Türkiye'nin de katılımıyla birlikte Iraklılara yardım etmek olduğunu ve bölgede uzun süre kalmak istemediklerini ifade etti.

  Irak'taki bazı grupların Türk askerinin katılımına karşı direnişinin hatırlatılması üzerine de McConnell, Irak Geçici Hükümet Konseyi'nin bazı üyelerinin açıklamalarından haberdar olduklarını belirterek, bu konuda iyimser olduğunu, görüşmeler yoluyla bu sorunun gelecek haftalarda çözümlenebileceğini bildirdi.

  Senatör McConnell, Başbakan Erdoğan'a, bazı görüşlere göre Irak'a asker gönderme gibi riskli bir kararı almakta gösterdiği liderlikten dolayı teşekkür edeceklerini de belirtti.

  McConnell, Türk askerinin bölgeye ne zaman ve neresine gideceği gibi konuların da yapılacak müzakerelerde belirleneceğini de belirtti.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı