Gündem Haberleri

  ABD Hava Kuvvetlerinde tecavüzcü askeri eğitmene 20 yıl hapis

  AA
  23.07.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Eğitim verdiği kadın acemi erlere tecavüz ve cinsel saldırıda bulunduğu iddiasıyla yargılanan ABD Hava Kuvvetleri'nde görevli bir askeri eğitmen, 20 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

  ABD'nin San Antonio kentindeki Lackland Hava Üssü'ndeki askeri mahkemede görülen davada, Üst Çavuş Luis Walker, aralarında tecavüz, ağır ceza gerektiren cinsel ilişki ve cinsel saldırıda bulunmanın da olduğu 28 ayrı suçtan mahkum oldu.

  Lackland Hava Üssü'nde eğitim gören bir kadının geçen yıl yaptığı suçlama üzerine 12 askeri eğitmen hakkında soruşturma başlatılmış bunlardan 6'sı mahkemeye sevk edilmişti.

  Üsteki 31 bayan öğrenciye cinsel istismarda bulundukları iddiasıyla haklarında dava açılan 6 askeri eğitmen arasında yeralan Walker, Ekim 2010 ile Ocak 2011 arasında en az 10 kadın acemi ere cinsel saldırı veya uygunsuz cinsel veya şahsi ilişkide bulunmakla suçlanıyordu.

  Mahkemede Walker aleyhine tanıklık eden kadınlar, ABD Hava Kuvvetleri'nden atılmaktan korktukları için maruz kaldıkları cinsel suistimallere ilişkin kimseye bir şey söyleyemediklerini anlattı.

  Hava Kuvvetlerine kaydolan acemi erlerin temel eğitim gördüğü, her yıl 35 bin mezun veren Lackland Hava Üssü'nde 475 kadar askeri eğitmen görev yapıyor.

  Lackland Hava Üssü'nde askeri eğitmenlerin karıştığı cinsel istismar olaylarının 2009 yılından itibaren başladığı iddia ediliyor.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı