Gündem Haberleri

  ABD, Hariri suikastının izini sürmekte karararlı

  WASHINGTON (A.A)
  14.02.2006 - 09:42 | Son Güncelleme:

  ABD, Lübnan'ın geçen yıl 14 Şubat'ta suikasta kurban giden eski başbakanı Refik Hariri'nin katillerinin izini sürmekten vazgeçmeyeceğini açıkladı.

  ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Sean McCormack, dün akşam yaptığı açıklamada, ABD'nin Hariri cinayetiyle ilgili soruşturmayı “ne kadar uzun sürerse sürsün” izlemeye devam edeceğini belirterek, “Bir yıl sonra Amerikan hükümeti ve halkı Lübnan halkının yanındadır” ifadesini kullandı.

  Adaletin yerini bulmasını ve Hariri'nin ve onunla birlikte 22 kişinin öldürülmesinden sorumlu olanların maskelerinin düşmesini istediklerini de kaydeden sözcü, “Uluslararası toplum, sorumlular bulunmadan ve bu sorumlular eylemlerinin hesabını vermeden huzur bulmayacaktır. Bu zaman alacak, aldı da. Ancak (BM'nin soruşturma) komisyonun çalışmasını, Lübnan halkı o gün neler olduğunu, neden bunların olduğunu ve kimin sorumlu olduğunu tam olarak bilene kadar destekliyoruz” diye konuştu.

  Lübnanlılar, bugün, geçen yıl başkent Beyrut'ta düzenlenen saldırıda öldürülen eski başbakanları Hariri'yi anacak. 14 Şubat, Hariri suikastı nedeniyle “ulusal birlik günü” ilan edilmişti.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı