Gündem Haberleri

  ABD: Hamas'a net bir mesaj verilsin

  ANKA
  16.02.2006 - 12:15 | Son Güncelleme:

  Üst düzey bir Hamas heyetinin Ankara ziyareti, başkentteki diplomatik çevreleri hareketlendirdi. ABD Büyükelçiliği yetkilisi, uluslararası toplumun Hamas’a "net" bir mesaj verdiğini belirterek Ankara’nın da bu mesajını iletmesinin önemini vurguladı. Yetkili, "Bizim açıdan önemli olan Hamas’a tutarlı ve net bir mesaj verilmesidir" dedi.

  Hamas heyetinin Türkiye ziyareti öncesi Ankara’nın konuyu ABD ve İsrail ile görüştüğü belirtiliyor. Bir ABD Büyükelçiliği yetkisi, Hamas heyetinin Ankara ziyaretini değerlendirken Hamas’a Ankara’da "tutarlı ve net" bir mesaj verilmesi beklentisini dile getirdi.

  Yetkili, Türkiye ile Ortadoğu konusunda devam eden bir diyaloğun olduğunu, Ortadoğu’daki son gelişmelerini hem Washington’da, hem de Ankara’da görüştüklerini söyledi.

  Sadece ABD değil, uluslararası toplumun da Hamas’a, uluslararası meşruluk kazanabilmesi için neler yapması gerektiği konusunda çok "net" bir mesaj ilettiğini kaydeden yetkili, uluslararası toplumun Hamas’tan taleplerini "terörizmden vazgeçmesi, milislerini dağıtması, İsrail devletinin yaşama hakkını tanıması ve Filistin yönetiminin üstlendiği yükümlülüklere bağlı kalması" olarak saydı.

  Aynı mesajın Ankara’da da iletilmesinin önemini vurgulayan yetkili "Beklentimiz, Türkiye, Rusya veya başka bir hükümetin Hamas’a uluslararası toplumun mesajını iletmesidir. Bizim açımızdan önemli olan mesajın tutarlı ve net olmasıdır" ifadesini kullandı.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı