Gündem Haberleri

  ABD Hakkani'den şüpheleniyor

  Hürriyet Planet
  31.10.2011 - 17:16 | Son Güncelleme:

  Washington, Afganistan'a düzenlenen saldırılardan sorumlu tuttuğu Hakkani terör örgütünün, geçen cumartesi Kabil'de gerçekleştirilen intihar saldırısında parmağı olabileceğini öne sürdü.

  Afganistan'ın başkenti Kabil'de NATO konvoyuna düzenlenen ve 8'i sivil kişinin ölmüne neden olan saldırıya karıştığı iddia edilen Hakkani grubunun, Afganistan-Pakistan sınırında yer alan Kuzey Veziristan'ın dağlarında barındığını düşünülüyor.

  İsminin verilmesini istemeyen bir batılı diplomatın ifadesine göre, saldırının Hakkani ile bağlantısı kesin olmasa da, büyük bir olasılık olarak görülüyor.

  Örgütün lideri Siraceddin Hakkani Reuters'a verdiği röportajda, örgütün eskisi gibi Pakistan'da değil Afganistan'da bulunduğunu belirtmişti. Hakkani, buna sebep olarak, Afganistan'dan operasyon gerçekleştirmenin çok daha kolay olduğunu dile getirmişti.

  ZAMANLAMA ŞÜPHE ÇEKİCİ

  Kabil'deki polis yetkilileri de, saldırıda kullanılan patlayıcıların Pakistan ya da İran kaynaklı olduğunu, Pakistan'dan getirildiyse Hakkani bağlantılı olabileceğini belirtti.

  NATO'ya bağlı Uluslararası Güvenlik Yardım Kuvveti (ISAF) Mısır'daki saldırıyla ilgili araştırmalarına devam ediyor. Yetkililer, Taliban sorumluluk üstlense bile Hakkani olasılığının da üzerinde durduklarını belirtiyor.

  Saldırının, ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton'ın Pakistan ziyaretinin hemen ertesinde gerçekleştirilmiş olmasının, eylemin Hakkani tarafından yapılmış olduğuna işaret ettiğine de değiniliyor.  

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı