Gündem Haberleri

  ABD Genelkurmay Başkanı Mullen: Irak'ta güvenlik daha iyi

  (a.a.)
  31.07.2007 - 20:50 | Son Güncelleme:

  ABD'nin Peter Pace'in yerine görevi devralması için seçilen yeni Genelkurmay Başkanı Oramiral Michael Mullen, Irak'a gönderilen takviye askeri birliklerin güvenliğin daha iyi olmasına olanak sağladığını, ancak geriye siyasi uzlaşma ve ekonomik kalkınmanın sağlanmasının kaldığını söyledi.

  Oramiral Mullen, kendisinin atanmasını ele alan Senato'nun silahlı kuvvetler komisyonuna yaptığı açıklamada, "Takviyelerin gelmesinden beri güvenlik daha iyi durumda. Mükemmel değil ama daha iyi" dedi ve Irak hükümetine ulusal siyasi uzlaşma ve ekonomik kalkınmayı sağlamasında gereken ortamın verilmesi için güvenlik meselesinin esas olduğunu söyledi.

  Ulusal siyasi uzlaşmayla ekonomik kalkınmanın da en az güvenlik meselesi kadar önemli olduğunu belirten Mullen, bunun sağlanamaması durumunda asker sayısının ve Irak'ta kalış süresinin büyük bir değişiklik getirmeyeceğini ifade etti.

  Mevcut stratejinin başarısızlıkla sonuçlanması halindeki seçeneklerin sorulması üzerine Oramiral Mullen, bu soruya yanıt vermeden önce eylül ayında ilan edilecek durum değerlendirmesini beklemenin gerektiğini söyledi ve Irak'tan bir an önce asker çekmekle ilgili olarak da, "Şu anda bunu tavsiye etmiyorum" dedi.

  60 yaşındaki Oramiral Michael Mullen, ekim ayından itibaren Orgeneral Peter Pace'in yerine geçmek için seçilmişti.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı