Gündem Haberleri

  ABD, Gaziantep’teki patriotları taşımaya başladı

  Ufuk AKTUĞ/ İSKENDERUN(Hatay), (DHA)
  09.10.2015 - 15:55 | Son Güncelleme:

  ABD, daha önce açıkladıkları programa uygun olarak Gaziantep’te konuşlu olan Patirot Hava Savunma Sistemi’ni sökerek taşımaya başladı. Füze rampaları ve askeri araçlar, ABD’ye gönderilmek üzere Hatay’ın İskenderun Limanı’na getirildi.

  Suriye’den gelebilecek füze saldırısı tehdidine karşı Türkiye’nin NATO’ya başvurusuyla 2013’ün ocak ayında ABD tarafından Gaziantep 5’inci Zırhlı Tugay Komutanlığı’nda konuşlandırılan ve ekim ayında da görev süresi dolan Patirot Hava ve Füze Savunma Birlikleri geri çekiliyor. Geçen 16 Ağustos’ta Türkiye ve ABD tarafından yapılan ortak açıklamada, tehdit algılamasının değişmesi (Suriyenin elinde kalan füzelerin Türkiye’yi vuramayacağı) nedeniyle geri çekileceği açıklanan Patirot Hava Savunma Sistemi’nin sökülmesi işlemleri başladı. Sökülen füze rampaları, askeri araçlarla birlikte ABD’ye gönderilmek üzere karayoluyla Hatay’ın İskenderun İlçesi’ne getirildi.

  ABD, Gaziantep’teki patriotları taşımaya başladı Almanya Patriot sistemlerini Türkiye'den ilk çeken ülke olmuştu


  ABD, Gaziantep’teki patriotları taşımaya başladı

  Polisin eskortluğunda kente getirilen patriotlar İskenderun liman Sahası’na alındı. Patriotların gemiyle ABD’ye gönderileceği belirtilirken, çekilmenin ne zaman tamamlanacağı konusunda ise bir açıklama yapılmadı.

  ABD, Gaziantep’teki patriotları taşımaya başladı

  Diğer Partiot sistemleri ise Kahramanraş ve Adana’da konuşlandırılmıştı. Bu sistemler görevlerini sürdürüyor.

  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı