Gündem Haberleri

  ABD: Filistinli mültecilere yardım sürecek

  WASHINGTON (A.A)
  17.02.2006 - 09:01 | Son Güncelleme:

  ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice, ABD'nin BM'nin Filistinli mülteciler için kurulan ajansı UNRWA'ya mali desteklerini sürdüreceğini söyledi.

  Rice, “Filistin halkının çok temel insani ihtiyaçlarını karşılamak istiyoruz. Filistinli çocukların aşılanma programlarını durdurduğumuzu görmek istemiyorum” dedi.

  “Mültecilere karşı yükümlülüklerimiz olduğunu düşünüyorum” diyen Rice, bunu BM ajansları aracılığıyla yapacaklarını ve bu tür yardım faaliyetlerini BM aracılığıyla dünyanın her yerinde yaptıklarını söyledi. UNRWA, Batı Şeria'da, Gazze Şeridi, Suriye, Ürdün ve Lübnan'daki mülteci kamplarına 1950'den bu yana eğitim, sağlık, sosyal hizmetler, ve gıda yardımı gibi temel hizmetleri sağlıyor.

  Konuşmasında ABD'nin Suriye'ye karşı yaptırımlarını güçlendirmek istediğini de belirten Rice, Amerikan Temsilciler Meclisi'nin 2003'te kabul ettiği ve Suriye'ye yaptırımlar içeren bir kanununa atıfta bulunarak, bu kanunu tam olarak uygulamak niyetindeyiz” dedi.

  Ekonomik, diplomatik ve mali yaptırımlar içeren bu kanun Mayıs 2004'te ABD Başkanı George Bush tarafından kısmen uygulanmaya başlanmış, yaptırımların bir kısmı ise işleme konulmamıştı. Yaptırımların çok önemli bir araç olduğunu belirten Rice, ”Yaptırımların büyük bir kısmını uyguladık, tamamını uygulamak konusunda uluslararası destek sağlayıp sağlayamayacağımıza bakacağız” dedi.

  Sudan'ın Darfur bölgesindeki krize de değinen Rice, Darfur'da soykırımın sürdüğünü ve 3 yılda yaklaşık 300 bin kişinin hayatına malolan durumu “endişeyle izlediklerini” kaydetti.

  Rice, Amerikan Senatosu'nun bütçe komisyonundaki konuşmasında ise Kuzey Kore'nin tehditlerine değindi ve bu ülkenin son tehditleriyle ilgili olarak, Pyongyang'da sahte dolar basılmasına karşı ABD'nin yaptırımlarına devam edeceğini söyledi.

  Rice, yaptırımlara, Kuzey Kore'yi nükleer amaçlarından vazgeçirmeye yönelik altılı görüşmeleri olumsuz etkilese dahi son verilmeyeceğini söyledi.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı