GeriGündem ABD: Esad kimyasal silahları devrederse...
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  14
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

ABD: Esad kimyasal silahları devrederse...

ABD: Esad kimyasal silahları devrederse...
refid:24673856 ilişkili resim dosyası

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, "Esad önümüzdeki hafta içinde elindeki tüm kimyasal silahları uluslararası topluma devrederek askeri müdahaleyi engelleyebilir" dedi.

Kerry, Londra'da bir araya geldiği İngiltere Dışişleri Bakanı William Hague ile ortak basın toplantısı düzenledi. İşte toplantıdan satır başları:

KERRY:
- İngiltere parlamentosu Suriye'ye müdahaleye karşı çıkmasına rağmen bizim ilişkimiz özeldir.

- Londra'daki gösterileri takdir ediyorum. ABD'de de benzer gösteriler var. Çünkü insanlar savaş istemiyorlar. Ancak (Suriye'de) insanlığa karşı işlenen bu suça karşı da bir araya gelmek lazım.

- Şunu açık bir şekilde belirtmeyelim. ABD, Başkan Obama, ben ve diğerleri hepimiz şu şekilde düşünüyoruz: Suriye'de siyasi çözüm olmalı, askeri değil. Ancak bir taraf çok sayıda insanın ölümüne neden oluyorsa, kimyasal silah kullanıyorsa ve bunu cezasız kalacağını bilerek yapıyorsa, asla müzakere masasına oturamaz.

Emri Esad verdi

- Biz Esad rejiminin kimyasal silah saldırısı emrini verdiğini biliyoruz. Bölgeye askerlerini gönderdiğini biliyoruz.

- Roketlerin nereden atıldığını biliyoruz. Atılan roketlerin hepsinin rejimin kontrolündeki yerlerden, muhaliflerin kontrolündeki bölgelere atıldığını biliyoruz.

- BM denetçilerinin girişi engellendi. Ve dört gün boyunca Esad o bölgeleri bombaladı. Suriye ve İran da kimyasal saldırı düzenlendiğini kabul ediyor. Ancak muhaliflerin bunu gerçekleştirecek teknolojisi yok. Bana muhaliflerin, rejim kontrolündeki bölgelerden nasıl roket attığını açıklayabilir misiniz?

- Geçtiğimiz ay da kendi okullarına Scud füzeleri gönderdi. Bu kişinin güvenirliliği yoktur ve tavrının karşılıksız kalmaması gerektiğini düşünüyorum.

Kimyasal silahların devredilmesi

- Esad önümüzdeki hafta içinde elindeki tüm kimyasal silahları uluslararası topluma devrederek askeri müdahaleyi engelleyebilir. Ancak Esad'ın bunu yapacağını sanmıyorum.

- Kimyasal saldırısı konusunda elimizde güçlü kanıtlar var. Bir şey yapmamak, yapmaktan daha riskli.

- Suriye'deki kimyasal silahların hareketi ve kontrolü Beşar Esad, kardeşi Mahir Esad ve bir generalde. Ancak her halükarda Esad rejimi, Esad rejimidir. Ve emirleri rejim verir. Bu talimatları verirken ya da bu hazırlığı yaparken yakalanan üst düzey rejim üyeleri var.

HAGUE:
- İngiltere'nin ABD'ye Suriye konusundaki diplomatik desteği tam.

- Diplomatik çabaların hızlanmasını sağlayacağız. ABD ile birlikte Suriye'ye insani yardımların artırılmasını sağlayacağız. Ayrıca Lübnan ve Ürdün'ün sınırlarının korunması önemli. Onlara da bu konuda yardımlar yapılacak.

- Muhaliflere askeri olmayan desteğimiz sürecek.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle