GeriGündem ABD Erdoğan’a baskı yaptı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

ABD Erdoğan’a baskı yaptı

HAMAS heyetinin Türkiye ziyareti dış basında da büyük yankı yaptı. Amerikan Los Angeles Times gazetesinin Ankara’daki muhabiri Amberin Zaman, kimliğinin açıklanmasını istemeyen bir Türk yetkiliye dayanarak verdiği haberinde "Başbakan Erdoğan, ABD’den gelen yoğun baskı üzerine, Meşal ile görüşmekten vazgeçtiğini" yazdı. Haberde, "HAMAS daha hükümeti bile kurmadan Türkiye’nin Meşal’i neden ağırladığı anlaşılamadı" ifadesi yer aldı. Diğer gazetelerin haberleri şöyle:

Haaretz (İsrail): Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, HAMAS’a baskı yaptı. Türkiye HAMAS’ı şiddetten vazgeçmeye çağırdı. Meşal, Türkiye’yi bir model gibi gördüklerini söyledi.

The Times (İngiltere): Türkiye’nin uluslararası prestijini parlatır. Türkiye ve Rusya Arap dünyası dışında HAMAS’a kapılarını ilk açan ülkeler oldu. Türkiye’nin, hem İsrail, hem de Filistin Yönetimi ile yakın bağları var. Diplomatik risklerin farkında olmasına rağmen, (Türkiye) AB’ye girmeyi umuyor ve HAMAS ile bir çözümde arabuluculuk yapmak uluslararası prestijini parlatır.

Washington Post (ABD): Türkiye uyardı. Dışişleri Bakanı Gül, heyete Hamas İsrail’in taleplerini karşılamazsa Türkiye’nin Filistin Yönetimine mali yardımın durdurulmasını destekleyeceğini söyledi.

International Herald Tribune (ABD-Avrupa baskısı): Ankara diplomatik dengeyi kurmak istiyor.

Jerusalem Post (İsrail): Dışişleri Bakanı Tzipi Livni, HAMAS’ı kabul ettiği için Türkiye’ye çattı. Livni, Gül’le görüşmesinde, memnuniyetsizliği dile getirdi.

Le Figaro (Fransa): HAMAS’ın Türkiye ziyareti kafaları karıştırdı. Bir diplomatın yorumu şöyle: Meşal’in Arap dünyası dışında ilk dış ziyaretini laik bir ülke olan Türkiye’ye yapması ağırlığı olan sembolik bir olaydır. Oysa AKP’li muhafazakar İslamcılar tarafından yönetilen Türkiye NATO’nun çok önemli stratejik bir müttefiki.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle