Gündem Haberleri

  ABD, El Kaide örgütünün Lübnan asıllı yöneticisini öldürdü

  Hürriyet Haber
  22.01.2012 - 19:01 | Son Güncelleme:

  ABD'ye ait bir insansız hava aracıyla Somali'de Eş Şebab örgütüne yönelik düzenlenen füze saldırısında El Kaide örgütünün Eş Şebab saflarından savaşan Lübnan asıllı bir yöneticisinin öldüğü bildirildi.

  Örgüte bağlı El Kataib medya kurumundan yapılan açıklamada, ABD'ye ait insansız hava aracıyla Somali'nin başkenti Mogadişu'nun hemen dışında düzenlenen saldırıda, içinde bulunduğu araca 3 füze isabet eden Bilal El Bercavi adlı Lübnan asıllı El Kaide yöneticisinin öldüğü belirtildi.
  ABD'nin başkenti Washington'dan ismi gizli kalmak koşuluyla açıklamada bulunan bir yetkili, insansız hava aracıyla Somali'de bir füze saldırısı düzenlendiğini doğruladı.
  BM Somali Misyonu Başkatibi Ömer Cemal de Bercavi'nin öldürülmesi dolayısıyla elektronik posta aracılığıyla yaptığı açıklamada, El Kaide yetkilisinin öldürülmüş olmasından duyduğu memnuniyeti dile getirdi.
  Cemal yaptığı açıklamada, “Şükürler olsun ve umarım Eş Şebab yönetimi hatasını anlar ve Somali'deki savaş durumuna son verir” ifadesini kullandı.
  Eş Şebab örgütünden yapılan açıklamada, Lübnan asıllı Bercavi'nin İngiltere'nin başkenti Londra'da yaşamış bir İngiliz vatandaşı olduğu ve 2006'da Somali'ye gitmeden önce Afganistan'da savaştığı duyuruldu. Ancak İngiltere yabancılar dairesinde görevli bir sözcü ismi gizli kalmak koşuluyla yaptığı açıklamada, söz konusu iddiayı yalanladı. Sözcü, her ne kadar İngiltere'de yaşayıp yaşamadığı doğrulanamasa da Bercavi'nin İngiltere vatandaşı olmadığını söyledi.
  Kenya ve Tanzanya'daki ABD büyükelçiliklerine 1998 yılında düzenlenen saldırıları yöneten El Kaide yandaşı Fazil Abdullah Muhammed'in yakın çalışma arkadaşı olduğu ve Eş Şebab örgütüne deniz aşırı ülkelerden militan sağlamak ve örgüt militanlarına eğitim ve taktik yardım sağladığı bilinen Bercavi'nin, El Kaide bağlantılı Eş Şebab örgütünün son yıllarda öldürülen en az 4 üst düzey komutanından biri olduğu sanılıyor.
  Pek çok gözlemci, Somali'de, özellikle de militanların güçlü kalesi konumundaki Kismayo'da, çevreye dağılmış durumdaki kamplarda yaşayan bir kaç yüz yabancı militanın savaştığını belirtiyor.
  Somali'deki yabancı militanların büyük bir kısmını Afrikalılar ile çevre ülkelerden gelen militanlar oluşturuyor. Ancak ABD İç Güvenlik Bakanlığının hazırladığı bir raporda 40'tan fazla ABD vatandaşının da militanların saflarına katılmak üzere Somali'ye seyahat ettiği ve bunlardan 15'inin öldürüldüğü kaydediliyor.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı