Gündem Haberleri

  ABD’den İngiltere’ye gelen yolcu uçaklarıyla silah kaçakçılığı yapıldı

  Times
  25.01.2011 - 11:36 | Son Güncelleme:

  ABD’den İngiltere’ye gelen yolcu uçaklarında onlarca tabancanın sınırdan içeri sokulduğunun ortaya çıkması, transatlantik uçuşlardaki güvenlik ağında var olan kusurları ortaya çıkardı.

  Dünya gündeminin nabzı Planet'te atıyor  

   

  Times, özel bir güvenlik danışmanının bagajında 80’den fazla tabancayı İngiltere’ye getirmesinin ardından, Londra ve Washington arasında güvenlik krizi toplantısı yapıldığını öğrendi.

   

  Silahları okyanus ötesinden taşıdığı belirtilen 37 yaşındaki eski deniz piyadesi Steven Greeone, güvenlik taramasında bagajında çok sayıda silah bulundurduğu gerekçesiyle en az bir kere durduruldu. Buna rağmen, Greeone’nin ABD’nin Atlanta kentinden İngiltere’nin Manchester kentine giden uçağa bindiği ve çok sayıda tabancayı da beraberinde götürdüğü belirtildi.

   

  Times’ın, ABD mahkemelerinden elde ettiği belgeler, geçtiğimiz hafta içinde Greeone’ın North Carolina eyaletinde tanesini 500 dolara aldığı 9 mm Glock marka silahları maliyetinin çok üstünde bir fiyatla İngiltere sattığını gösterdi. Bilgilere göre Greeone, ABD’den aldığı silahları tanesi beş bin sterlinden İngiltere’de sattı.

   

  Polis, 20’den fazla Glock ve en az 10 adet Ruger marka tabancayı ararken, İngiltere’de satılan silahların suç olaylarında kullanıldığı düşünülüyor. Geçtiğimiz ay ele geçirilen beş tabancanın balistik testleri, silahların Ekim ayında Manchester’da yaşanan bir saldırıda kullanıldığını gösterdi.

   

  Terörle mücadele ekipleri, yakın zamanda Avrupa’da Mumbai benzeri bir saldırı düzenlemek istediği düşünülen El Kaide’nin, okyanus ötesinden getirilen silahlarla İngiltere’deki hücrelerini besleyebileceğinden endişeli.

   

  ABD İç Güvenlik Bakanı Janet Napolitano, son bir yıl içinde yolcu uçaklarında yanan terör tehditlerinin ardından, bu ay içinde güvenlik alanında daha iyi işbirliği oluşturulması isteğini belirtti. Öte yandan, İngiltere’ye en az 80 adet tabanca taşıyan Greeone, Temmuz ayında bagajına 16 tabancanın bulunması üzerine tutuklandı.

   

  DÜNYADA ÖNE ÇIKAN TÜM MANŞETLER

   

  Planet'i Facebook'ta takip etmek için:
  http://www.facebook.com/#!/HurriyetPlanet

  Planet'i Twitter'da takip etmek için:
  http://twitter.com/HurriyetPlanet

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı