GeriGündem ABD’den Hürmüz’e yüzer askeri üs
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  2
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

ABD’den Hürmüz’e yüzer askeri üs

ABD’den Hürmüz’e yüzer askeri üs
refid:20973593 ilişkili resim dosyası

ABD’nin Basra Körfezi’ndeki varlığı güçlenmeye devam ediyor. Amerikan donanmasının en eski çıkarma gemilerinden biri olan; ancak yapılan geniş çaplı çalışmayla dünyanın en modern yüzer askeri üslerinden birine dönüştürülen “Ponce”, geçtiğimiz hafta Bahreyn açıklarına ulaştı.

İlk yapımı 1966 yılında tamamlanan Ponce’un bölgeye ulaşması, Amerikan donanmasının Hürmüz Boğazı çevresindeki varlığının hissedilir oranda güçlenmesi anlamını taşıyor. New York Times’ın haberine göre Ponce şimdilik, görece savunma ağırlıklı bir görev üstlenecek. Ponce, İran’ın Hürmüz Boğazı’nı trafiğe kapatarak Basra Körfezi’ndeki etkinlikleri kendi lehine tekelleştirme tehditlerine karşı kullanılabilecek. Gemi aynı zamanda helikopterler için pist, sualtı dalış timleri için lojman, mayın temizleme gemileri için de yakıt istasyonu olarak kullanılacak.

ABD’nin Hürmüz’deki varlığını güçlendirecek yeni unsurlarsa İnsansız Sualtı Araçları (İSA) olacak. Uzaktan kumandayla yönetilebilen “SeaFox (DenizTilkisi)” adlı İSA’lar yalnızca 1.2 metre boyunda ve ağırlıkları da yaklaşık 45 kilogram. İSA’ların herbirinde birer sualtı kamerası, hedef bulan sonar ve patlayıcı var. Ayrıca İSA’larla birlikte dört adet MH-53 Sea Dragon türü helikopter ve dört mayın temizleme gemisi de bölgedeki yerini aldı.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle