Gündem Haberleri

  ABD’den Heybeliada çıkarması

  Tolga TANIŞ / WASHINGTON
  27.07.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

  ABD Yönetimi, Heybeliada Ruhban Okulu’nun yeniden açılması konusunda Türk Hükümeti nezdinde yürüttüğü görüşmeleri, haftasonu bir aşama daha ileri götürüyor.

  Ve ABD Dışişleri Bakanlığı’nın Avrupa ve Avrasya İşleri’nden Sorumlu Bakan Yardımcısı Phil Gordon, dün başlayan dört günlük kapsamlı Yunanistan gezisinin ardından pazar günü İstanbul’a geçerek Heybeliada Ruhban Okulu’na sembolik bir ziyarette bulunmaya hazırlanıyor.

  ABD Yönetimi’nde, Gordon’un Yunanistan ziyaretiyle ilgili hazırlıklar uzun süredir devam ediyordu. Ülkede uygulamaya konulan ekonomik önlem paketinin ana eksenini oluşturcağı gezinin diğer bir ayağında da, Gordon’un Yunan Hükümeti, muhalefet partileri ve ülkedeki düşünce kuruluşları temsilcileriyle dış politikayı içeren kapsamlı görüşmeler yapması planlanıyordu. Gordon, bu nedenle ABD Dışişleri Bakanlığı’nın “Yunanistan ve Türkiye Gezisi” olarak duyurduğu ziyaretinin 4 gününü Yunanistan’a ayırdı. Bir gün de Türkiye için ekledi. Türkiye’de bulunduğu süre içerisinde ise Ankara’ya uğramadan doğrudan İstanbul’a geçmesi ve burada Heybeliada Ruhban Okulu’nu ziyaretinin ardından Üsküdar’da bir iftara katılması öngörüldü.

  Gordon’un Heybeliada ziyareti, Türk hükümetine bir mesaj içeriyor. Başkan Obama’nın da 2009’da Türkiye’ye yaptığı ziyarette dile getirdiği Heybeliada Ruhban Okulu’nun yeniden açılması konusuna ABD Yönetimi’nin verdiği önemi vurguluyor.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı