Gündem Haberleri

  ABD’den dev proje

  Hürriyet Haber
  04.02.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Amerikalı turistler Antalya’ya direkt uçacak

  ABD Büyükelçisi Mark Parris, Antalyalı turizmcilere, ‘‘Uçan Semalar adlı proje devreye giriyor. Amerikalı zengin turistler yolda. 2000 yılı turizmde Akdeniz’in olacak’’ mesajı verdi.

  Büyükelçİ Parris, Antalyalı turizmcilerle düzenlediği toplantıda, ülkesindeki dev turizm şirket yöneticilerinin kısa sürede Türkiye'ye geleceğini müjdeledi. Parris,‘‘ABD'den Antalya'ya, Antalya'dan ABD'ye direkt uçuşlar başlayacak. Böylece ABD'li zengin turistler rahatlıkla Antalya'ya gelip gidebilecekler’’ dedi.

  Türkiye rekor kıracak

  ABD'nin dev turizm şirketlerinin Türkiye ile ortaklıklara gireceğini de sözlerine ekleyen Mark Parris, Antalya'nın yüzyıllara dayanan kültür ve güzellikleri bağrında barındıran bir kent olduğunu vurguladı. Parris, şöyle dedi. ‘‘2000 yılı Türkiye turizmi açısından iyi bir yıl olacak. İleriki yıllarda ise daha iyi olacak’’

  ÖNCE ZİYARET ETTİ

  ABD'nin Ankara Büyükelçisi Mark Parris, dün önce Antalya Valisi Ertuğrul Dokuzoğlu ile Büyükşehir Belediye Başkanı Bekir Kumbul'u ziyaret etti. TÜRSAB Antalya Bürosu'nda turizmcilerle toplantı düzenleyen Parris, yaptığı konuşma ile umut verdi.

  ABD'nin dev turizm şirketlerinin yöneticilerinin de bulunduğu bir heyetin ortaklık çalışması için Türkiye'ye geleceği müjdeleyen Mark Parris, heyetin İstanbul ve Antalya'da incelemede bulunup turizmcilerle ortak yatırım anlaşmaları imzalayacaklarını söyledi.

  MÜTHİŞ POTANSİYEL

  Antalya'nın yüzyıllara dayanan kültür ve güzellikleri bağrında barındıran bir kent olduğunu vurgulayan Parris, iki ülke arasındaki işbirliği alanlarının belirlenmesi amacıyla Antalya'yı ziyaret ettiğini söyledi. Türkiyenin müthiş bir potansiyeli oluğunu, hükümetin son dönemdeki atılımlarını bütün dünyanın bildiğini kaydeden Parris, ‘‘Clinton'ın Efes'i, Hillary Clinton'ın da Aspendos'u ziyareti de Türk turizminin potansiyelini gösteriyor. ABD de bu sürecin bir parçası olmak istiyor’’ diye konuştu.

  UÇAK SEFERLERİ

  Parris, şöyle konuştu: ‘‘'Uçan Semalar' adını verdiğimiz bir proje üzerinde çalışmalarımız devam ediyor. Bu proje yaşama geçtiği zaman Amerikan uçak şirketleri Amerika'dan Antalya'ya direkt uçuşular yaparken, THY'da Antalya'dan direk Amerika'ya uçacak. Bu şekilde Antalya'ya daha çok ABD'li turist gelmesi sağlanacak.’’

  KENTİ DOLAŞTI

  TÜRSAB'taki toplantısından sonra Antalya'nın tarihi Kaleiçi Semti'ne giden ABD Büyükelçisi Mark Parris, Yat Limanı ve Hıdırlık Kulesi gibi tarihi mekanları dolaştı. Büyükelçi Parris, Aspendos Tiyatrosu'nu gezip Manavgat Barış Suyu'nda incelemelerde bulundu.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı