Gündem Haberleri

  ABD’deki gururumuz

  Hürriyet Haber
  27.09.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Bir Türk doktor, hastayı 24 saatte ayağa kaldıran robotlu sistemle by-pass ameliyatları yaparak göğüs cerrahisinde devrim yarattı.

  Hasta acı çekmiyor

  MANHATTAN'da Beth Israel Kalp Merkezi'nde Türk kardiyolog Dr.Özgen Doğan, tıp teknolojisinde çığır açan robot kolla by-pass yöntemini cerrah Dr. Robert Tranbaugh ve Dr.Hani Shennib ile geliştirdi. Robert Koleji ve Cerrahpaşa Tıp Fakültesi mezunu 38 yaşındaki Dr.Özgen Doğan, robotla yapılan by-pass ameliyatından sonra, hastanın fazla acı hissetmediğini, başka sağlık sorunları ile karşılaşmadığını ve 24 saat sonra taburcu edildiğini söyledi. Dr.Doğan, hata oranını da düşüren yöntemini şöyle anlattı:

  Sistem nasıl çalışıyor

  ‘‘Kalem büyüklüğündeki aletleri hastanın göğüs nahiyesinde açtığımız 1'er cm'lik deliklerden geçirerek göğüste ameliyatları yapıyoruz. Üç delikten birine sokulan küçük bir kamera ile büyütülmüş renkli üç boyutlu resimlerle cerrahın el hareketlerini robot takip edebiliyor. Üç boyutlu resimler gözlem-kontrol ekranında önümüze gelerek robot kolları ucundaki minik neşterlerle damarların arkasına geçip işimizi güven içinde yapıyoruz."

  Etiketler:
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı