Gündem Haberleri

  ABD’deki 11 milyon kaçak göçmene umut

  Tolga TANIŞ / WASHINGTON
  28.06.2013 - 18:01 | Son Güncelleme:

  ABD Senatosu, 6 yıldır süren müzakereler sonrası Cumhuriyetçiler ve Demokratlar arasında büyük oranda sağlanan bir mutabakatla ülkenin en kapsamlı göçmenlik reformunu önceki akşam kabul etti. 100 üyeli senatoda, ABD Başkanı Barack Obama’nın da desteklediği, Demokratların öncülük etttiği tasarı 14 Cumhuriyetçi’nin lehte oyunu alıp 68’e 32 oyla geçti.

  Yasalaşması için Kongre’nin Cumhuriyetçilerin kontrolündeki Temsilciler Meclisi’nden de onay alması gereken düzenlemenin hem Senato’da aralarında John McCain ve 2016’nın partideki en güçlü başkan aday adaylarından Marco Rubio gibi isimlerin de bulunduğu geniş bir Cumhuriyetçi ekip tarafından destek görmesi hem de Cumhuriyetçilerin başkanlık yarışında ülkedeki Latin oylarında Demokratlara karşı farklı biçimde geride kalması nedeniyle kolayca geçeceği düşünülüyor.

  Düzenleme 11 milyon olduğu hesaplanan kaçak statüdeki ağırlıklı Latin nüfusa 13 yıllık bir dönemde yasal statüye kavuşma olanağı tanıyor. Bu süre zarfında ödeyecekleri ağır vergi cezalarıyla bu kişilere Amerikan vatandaşı olma şansı veriliyor. Bunun dışında, işdünyası ve sendikaların uzlaşması sonucu düşük vasıflı göçmen işçilere yılda 200 bin misafir işçi vizesi verilmesi, Silikon Vadisi gibi yüksek vasıf gerektiren yerlerde de teknoloji şirketlerine yabancı mühendis işe almada kolaylıklar tanınması öngörülüyor. Cumhuriyetçilerin bastırması sonucu tasarı sınır güvenliğinde de artışlar yapılmasını gerektiriyor. Buna göre ülkeye özellikle Meksika’dan kaçak göçmen akımının engellenmesiş için 40 milyar dolarlık ilave bir bütçeyle 20 bin yeni sınır muhafızının işe alınması, Meksika sınırına 700 millik bir çit çekilmesi ve ülkenin en büyük 30 havalimanına İçişleri Bakanlığı tarafından biyometrik tarama sistemleri yerleştirilmesi planlanıyor.


   

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı