GeriGündem ABD’de Kongre temsilcileri BP CEO'sunu konuşturamadı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

ABD’de Kongre temsilcileri BP CEO'sunu konuşturamadı

ABD’de Kongre temsilcileri BP CEO'sunu konuşturamadı
refid:15065022 ilişkili resim dosyası

ABD Kongresi'nin temsilcileri Meksika Körfezi'ndeki petrol sızıntısıyla ilgili ifade veren BP'nin CEO'su Tony Hayward'ı herkesi tatmin edecek şekilde konuşturamadı.

Kongre üyeleri tarafından yöneltilen soruların çoğunu güvenlik gerekçesiyle cevaplayamayacağını belirten Hayward böylece önemli gafları yapma riskini de savuşturmuş oldu.

 

Petrol sızıntısını soruşturmak için oluşturulan komitenin üyeleri, Meksika Körfezi'ni hem ekonomik hem de çevreye verdiği etkiler yüzünden büyük oranda olumsuz etkileyen sızıntının nedenleri hakkında çok az bilgi alabildi.

 

GAF SÜRPRİZİ

Bununla birlikte herkes ölçüsüz konuşmaları nedeniyle Hayward'ın gaf yapmasını beklerken, bunu hiç beklenmedik şekilde Dallas'ın Cumhuriyetçi Milletvekili Joe Barton'dan yaptı.

 

Barton'un, Beyaz Saray'ın şirketi, verdiği zararlar için 20 milyar dolar ödemeye zorlamasını 'haraç alma' olarak nitelemesi ve bu nedenle de özür dilemesi, izleyenler arasında büyük şaşkınlık yarattı.

 

Barton'un ifadesinin Temsilciler Mesclisi'ndeki Cumhuriyetçiler arasında da kızgınlık yaratması, milletvekilinin birkaç saat içinde özür dilemesi için baskı ile karşı karşıya kalmasına da neden oldu.

 

ÖZÜR DİLEDİ

Hayward ise kendi adına, ABD'nin gördüğü en büyük petrol sızıntısı nedeniyle 'derin üzüntü' yaşadığını söyledi ancak temsilcilerin tüm zorlamalarına rağmen tüm gün boyunca süren ifadede sızıntının nedeniyle ilgili yeni ayrıntılar vermedi.

 

BP CEO'su artarda sorulan sorulara dahi kısık sesle cevap vererek karar alma sürecinde bulunmadığını ve platformda meydana gelen patlama hakkında çok fazla bir şey bilmediğini söyledi.

 

Hayward ayrıca, yasa koyucuların incelemeler bitene kadar beklemesi gerektiğini de belirtti.

 

Yorumları Göster
Yorumları Gizle