Gündem Haberleri

  ABD’de alkollü sürücüye ’Ben sarhoşum’ yeleği

  Kasım CİNDEMİR/WASHINGTON
  03.01.2006 - 00:00 | Son Güncelleme:

  ABD’nin Tennessee eyaletinde, alkollü araç kullananları "toplum önünde utandıracak" yeni bir yasa uygulanmaya başladı. Yeni yasaya göre, alkolün etkisinde motorlu taşıt kullanırken "ilk kez" polise yakalananlar, önce 24 saat hapis cezası çekecek.

  Bu kişiler, daha sonra, farklı zamanlarda ve sekizer saatlik üç ayrı vardiya halinde yol kenarlarını temizleyecekler. Yol kenarlarını temizlerken de turuncu renkte ve üzerinde "Ben sarhoş bir sürücüyüm" yazılı yelek giymek zorunda kalacaklar.

  Yasanın hazırlayıcısı olan Eyalet Meclisi üyesi Charles Curtis, arkadaşlarının ve komşularının önünde turuncu yelek ile yol temizliği yapacak olanların çok büyük utanç duyarak bir daha alkollü araç kullanmaya cesaret edemeyeceğini savunuyor. Curtis, "Bu yasa ilk kez suç işleyenleri hedef alıyor. Amaç, suçun ikinci kez işlenmemesi" dedi.

  Ancak, ilk kez suç işleyenlere bu tür ceza verilmesinin ters tepki yaratacağını savunanlar da var. Seattle Üniversitesi’nden Jacqueline Helfgott, bu olasılığı gündeme getirerek, "O yeleği giymeye zorlanırsam, kendimi daha kötü hissederek daha fazla içmem mümkün" diye konuştu.
  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı