Gündem Haberleri

  ABD, Chavez'in iddialarını reddetti

  WASHINGTON (A.A)
  03.02.2006 - 08:08 | Son Güncelleme:

  Venezüela Devlet Başkanı Hugo Chavez'in, ABD Savunma Bakanlığı'na (Pentagon) Venezüela ordusuyla ilgili gizli bilgileri iletmekle suçladığı Amerikalı yetkilinin sınırdışı edileceğini bildirmesinin ardından suçlamaları reddeden ABD, Chavez'e yönelik eleştirileri artırdı.

  ABD Dışişleri Bakanlığı sözcülerinden Janelle Hironimus, Venezüela'da hiçbir Amerikan askeri ataşesinin uygunsuz faaliyette bulunmadığını ileri sürdüğü açıklamasında, ABD'nin bu ülkedeki büyükelçiliğinin askeri ataşesi John Correa'nın ajanlık yaptığına ilişkin bir nota aldığını söyledi. Hironimus, Washington'ın bu notaya diplomatik kanallardan bir yanıt vereceğini belirtti, ancak ayrıntı aktarmadı.

  Sözcü, iki ülke arasında bir zamanlar sıkı olan askeri ilişkilerin kötüleşmesini de son yıllarda ABD'yi kendisine karşı bir darbe girişiminde bulunmak ve 2004'te el altından bir grev düzenlemekle suçlayan Chavez'in açıklama ve eylemlerine bağladı.

  Savunma Bakanı Donald Rumsfeld ise Chavez'i Nazi lideri Hitler'e benzetti ve Latin Amerika'da popülist liderlerin iktidara gelmeye başlamasından endişe duyduğunu ifade etti.

  Rumsfeld, “Venezüela'da çok petrol parasına sahip bir Chavez var. Bu kişi, tıpkı Hitler gibi yasal yollardan seçilmiş biri, dahası, iktidarını pekiştirdi. Şimdi de tabii ki, (Küba lideri) Fidel Castro ve (Brezilya'nın yeni devlet başkanı) Evo Morales ile yakın çalışıyor” diye konuştu.

  ABD'nin ulusal güvenlik direktörü John Negroponte de Chavez'in, ABD tarafından “şer ekseninde” yer almakla suçlanan İran ve Kuzey Kore ile yakın diplomatik, askeri ve ekonomik işbirliği kurma peşinde olduğunu söyledi ve “Chavez'in Castro ile ilişkilerini derinleştirmesini de bekliyoruz” ifadesini kullandı.

  Chavez, iktidara gelişinin 7. yılı dolayısıyla dün televizyonda yaptığı konuşmada, “ABD misyonunda görevli askeri yetkiliyi casusluk suçundan istenmeyen adam ilan ettik, yani buradaki deyimiyle ülkeden atmaya karar verdik” demiş, ABD Büyükelçiliği'nde askeri ataşe olarak görev yapan Correa'nın derhal ülkeden ayrılmasının isteneceğini söylemişti. Venezüelalı yetkililer, Venezüelalı bazı deniz subaylarını da Correa'ya gizli bilgiler aktarmakla suçlamıştı.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı