Gündem Haberleri

  ABD casuslukla suçladı

  Hürriyet Haber
  22.06.2013 - 02:20 | Son Güncelleme:

  ABD yönetimi, Amerikan Ulusal Güvenlik Kurumu’nun (NSA) dünyada milyonlarca kişinin telefon ve internet kayıtlarını izlediğini deşifre eden 29 yaşındaki eski CIA çalışanı Edward Snowden’ı casuslukla suçladı.

  Washington Post gazetesinin hükümet yetkililerine dayandırdığı habere göre, Obama yönetimi Virginia eyaletindeki bir federal mahkemeye, Hong Kong’a kaçan Snowden hakkında şikâyette bulundu. Yönetim ayrıca Hong Kong’dan da Snowden’ı tutuklamasını istedi. Snowden’a yönelik suçlamalar arasında casusluğun yanı sıra hırsızlık, hükümete ait mülkiyetin ihlali ve su amaçlı kullanımı da var.

  ABD’ye ait 250 binin üzerinde yazışmayı 2010 yılında Wikileaks’e sızdıran er Bradley Manning de casusluk suçlamasıyla yargılanıyor ve müebbet hapse mahkûm olabilir. Hong Kong’a kaçtıktan sonra sızıntıyı yaptığını itiraf eden Snowden, Guardian’a konuşmuş ve “Saklanmayacağım çünkü yanlış bir şey yapmadım” demişti. Snowden, “Amerikan hükümetinin zalimleri açığa çıkarabilmek için insanların gözünü korkutması yasal değil” diye konuşmuştu. Wikileaks aracılığıyla Hong Kong ve İzlanda gibi ülkelerde siyasi sığınma hakkı kazanmaya çalışan Snowden, ABD’ye iade edilmesi halinde idam cezasıyla yargılanabilir.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı