Gündem Haberleri

  ABD Büyükelçisi Ricciardone: Esad’ın yalanı ortaya çıkacak

  Zeynep ŞAFAK / ANKARA
  20.09.2013 - 01:25 | Son Güncelleme:

  ABD’nin Ankara Büyükelçisi Francis Ricciardone, Suriye konusundaki gelişmeleri ve ABD ile Rusya arasında kimyasal silahların imha edilmesine yönelik varılan mutabakatı Hürriyet’e değerlendirdi.

  Ricciardone, “Saf değiliz. Esad’ın oyunlar oynamaya çalışacağını biliyoruz, Rusların muhataplarını iyi değerlendireceklerini, oyun oynamasına izin vermeyeceklerini düşünüyoruz” dedi. Ricciardone, şunları söyledi:

  ÇILGINLIK:
  Rusya-ABD çerçeve anlaşmasının ardından Suriye’deki kimyasal silahların kontrolü ve imha edilmesi Türkiye’nin desteğini takdir ediyoruz. Başkan Obama ve Dışişleri Bakanı Kerry’nin defalarca söylediği gibi (Suriye’de) altta yatan nedenleri unutmadık. Birincisi; Esad rejimi meşru bir rejimdir. Hem meşru bir rejim olup hem de insanlarınızı öldüremezsiniz. Bu çılgınlık.

  CENEVRE’YE DESTEK:
  İkincisi; Suriye’de politik bir çözüme ihtiyaç var. Askeri bir çözüm yok. Ben Suriye’yi Esad’dan kurtulmak için işgal edecek hiçbir ülke bilmiyorum. Biz muhalefet ve rejimi geçiş dönemi için müzakere etmek için biraraya getirecek Cenevre konferansını destekliyoruz. Ruslar bile geçiş için Cenevre’de müzakere olması konusunda bize katılıyorlar.”

  Herkes için iyi plan

  “Güçlü bir anlaşma yapacağız. Güvenlik Konseyi dışında başında çok başarılı bir Türk’ün görev yaptığı Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü ile de çalışacağız. Eksperler bin ton kimyasal silahtan kurtulmak için bu tarihi projede biraraya gelecek. Ayın 20’sinde (bugün), bir hafta önce elinde kimyasal silah olduğu yalanlayan Esad’tan listeyi vermesini isteyeceğiz. Bu onun için aşağılama olacak...Üçüncü olarak; gelecek yılın ilk yarısında, bu bir son tarih değil ama amacımız, kimyasal silahların kontrol altına alınmış ve imha edilme yolunda olmasıdır. Eğer bu plan başarılı olursa Türkiye, bölge ve dünyada herkes için iyi bir plan.”

  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı