Gündem Haberleri

  ABD Büyükelçisi’ne randevu vermeyeceğimiz doğru değil

  Uğur ERGAN / ANKARA
  19.02.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek, ABD Büyükelçisi Francis Ricciardone’ye, “Bir yanda gazeteciler gözaltına alınıyor, bir yanda basın özgürlüğü deniliyor. Biz anlamıyoruz” sözleri nedeniyle hükümetin randevu vermeyeceği iddialarının doğru olmadığını söyledi.

  Çiçek, başkent kulislerindeki iddiayla ilgili şöyle dedi: “Sayın Büyükelçi benden randevu istedi, ben de verdim. Ancak kendisi bu hafta İstanbul’da olacağı gerekçesiyle bir başka güne istedi. Biz de olur deyip, bu ricasını uygun gördük. Ben dahil hiç kimseyle randevuya ilişkin bir sıkıntı falan söz konusu değil. Benim bildiğim böyle. Hepimizin yoğun bir gündemi var. Mesele zamanlama meselesi.” Hükümetin Ricciardone’yle yapılacak görüşmelerde ABD’nin basın özgürlüğü, özellikle de ABD güçlerinin Irak’ta insan hakları ihlallerine ilişkin kapsamlı bir rapor ileteceği belirtildi.

  Çiçek, önceki gün KKTC Başbakanı İrsen Küçük’le her şeyi açık açık konuştuklarını, bunu uzunca basına anlattıklarını hatırlattı. Çiçek, Küçük’le baş başa görüşmede programın teknik kısmının uygulanmasını ele aldıklarını belirterek, “Programda bir kısım hususların yasaya bağlı olup olmamasıyla ilgili konular var. Bütçe açıkları var. Bunlarla da ilgili teknik değerlendirme yaptık” dedi. KKTC’ye büyükelçi olarak atanan Kıbrıs Yardım Heyeti Başkanı Halil İbrahim Akça ile ilgili agremanın Lefkoşa’dan geldiğini hatırlatan Çiçek, “Büyükelçi atamasıyla ilgili kararnameyi hafta başında imzaya açtık. Ben imzaladım. Kararname elden dolaşıyor. Kararnamenin onay için Çankaya Köşkü’ne çıkması eli kulağındadır” dedi.
  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı