Gündem Haberleri

  ABD Büyükelçisi Dışişlerine çağrıldı ancak...

  ANKA
  27.04.2009 - 12:46 | Son Güncelleme:

  Dışişleri Bakanlığı’nın, ABD Başkanı Barack Obama’nın 24 Nisan açıklamasına ilişkin Ankara’nın görüş ve tepkilerini iletmek üzere Cumartesi günü ABD Büyükelçisi James Jeffrey’i çağırdığı, ancak ABD’ye protesto notasının verilmediği bildirildi.

  Başkan Obama’nın, “24 Nisan Ermeni soykırımı anma günü” dolayısıyla yayımladığı başkanlık açıklamasında “soykırım” sözcüsünü kullanmamakla birlikte Türkiye’de rahatsızlık yaratan bazı ifadelerine yer vermesi ve 1915 olayları sırasında hayatını kaybeden binlerce Türk'ten söz edilmemesi üzerine Dışişleri Bakanlığı'nca yapılan resmi açıklamasına ek olarak ABD Büyükelçisi James Jeffrey, Cumartesi günü Bakanlığa çağrıldı.

  Dişişleri kaynakları, Büyükelçi Jeffrey’in, Ankara’nın Obama’nın açıklamasına ilişkin görüş, değerlendirme ve yorumları iletilmek üzere Müsteşar Ertuğrul Apakan tarafından Bakanlığa çağrıldığını belirttiler.

  Böylece, James Jeffrey, bakanlığa davet edilerek Dışişleri açıklamasında yer alan hususların doğrultusunda görüş ve tepkilerinin “birinci elden ve yüz yüze” anlatıldığını kaydeden kaynaklar, buna karşın ABD Büyükelçisine bir protesto notasının verilmediğini de ifade ettiler.

  Barack Obama’nın açıklamasının ardından Dışişleri’nden yapılan yazılı açıklamada Başkan’ın açıklamasında yer alan bazı ifadeleri ve 1915 olaylarıyla ilgili tarih yorumunun “kabul edelebilir” olmadığı vurgulanmıştı.

  1915 olayları bağlamında o dönemde yüz binlerce Türk'ün hayatını kaybettiği gerçeğinin unutulması gereğinin de altı çizilen açıklamada "Tarih ancak gerçekliği tartışılamayacak kanıt ve belgeler temelinde yazılır ve değerlendirilir” denilirken Türk-Ermeni diyaloğuna destek verilmişti.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı