Gündem Haberleri

  ABD Başkanı Bush, Suriye'yi uyardı

  (a.a.)
  04.10.2007 - 20:15 | Son Güncelleme:

  ABD Başkanı George Bush, Suriye'yi, Lübnan'daki devlet başkanlığı seçimine karışmaması için uyardı.

  Bush, Lübnan parlamentosundaki Suriye karşıtı çoğunluğun lideri Saad Hariri ile Beyaz Saray'da görüşmesinden sonra yaptığı açıklamada, ülkesinin Lübnan'da demokrasinin başarısını desteklediğini belirtti.

  Hariri'ye, ülkesindeki seçimlere dış müdahalelerden derin endişe duyduğunu söyleyen Bush, pek çok ülkenin Suriye'ye “uzak durması” çağrısında bulunduğunu hatırlatarak, “Suriye'nin bu talebe saygı göstermesini bekliyoruz” dedi.

  Bush, kendi milletvekillerinin Lübnan'da demokrasiyi bitirmeye çalışan teröristlerce öldürüldüğünü, ancak bunu isteyenlerin başarısına müsaade etmeyeceklerini belirten Harari'ye, ABD'nin Orta Doğu'daki komutanı William Fallon'ı Beyrut'a yollayacağını söyledi.
  ABD Başkanı, Fallon'un, Lübnan hükümetinin aşırıcılara karşı mücadelesinde daha neler yapılabileceğine bakacağını kaydetti.
  Bush, eski Başbakan Refik Hariri ve diğer cinayetlere bakacak uluslararası mahkemenin daha hızlı çalışması gerektiğini de belirtti.
  Lübnan parlamentosu, yeterli çoğunluk olmadığı için geçen hafta yeni devlet başkanını seçememişti. Parlamento, görevi 24 kasımda sona erecek Suriye yanlısı Devlet Başkanı Emil Lahud'un yerine yeni devlet başkanını seçmek için 23 ekime kadar yeniden toplanacak.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı