Gündem Haberleri

  ABD: Avrupa’da uyuşturucu, Türk mafyasının elinde

  Hürriyet Haber
  02.03.1998 - 00:00 | Son Güncelleme:

  ABD'nin uyuşturucu raporunda, Türkiye'nin önemli bir afyon işleme merkezi haline geldiği belirtiliyor. Türk mafyasının Batı Avrupa uyuşturucu piyasasını denetlediği kaydedilen raporda, ‘‘Türk polisi bunun bilincinde ve onlara karşı şiddetle mücadele veriyor’’ denildi.

  ABD Dışişleri Bakanlığı'nın son uyuşturucu raporunda, Türk mafyasının Batı Avrupa uyuşturucu piyasasını büyük ölçüde denetlediği öne sürüldü. Raporda, Türkiye'de geçen yıl 3 bin 634 uyuşturucu bağlantılı tutuklamanın gerçekleştirildiği ve Türk güvenlik birimlerinin Avrupa ve ABD'deki emniyet birimleri ile yakın bir işbirliği içinde oldukları vurgulandı.

  Türkiye'nin önemli bir afyon işleme merkezi haline geldiği de iddia edilen raporda, Türk polisinin sorunun bilincinde olduğu ve suç örgütlerine karşı şiddetli bir mücadele verdiği vurgulandı. Türkiye'deki yasadışı uyuşturucu işlem merkezlerinin İstanbul çevresi ile Güneydoğu Anadolu'nun ücra noktalarında bulunduğu, uyuşturucu maddelerinin önemli bölümünün kamyonlar ile taşındığı belirtildi.

  ‘‘Türkiye hâlâ Susurluk skandalı ile yüzleşmeye çalışıyor’’ ifadesine yen verilen raporda, Susurluk skandalına, kamu görevlileri, siyasiler ve uyuşturucu kaçakçılarının adının karıştığı ve olayın kara para aklamayla, kirli siyasi oyunlar ve yasadışı infazları içerdiği savunuldu.

  PKK VE CAPTAGON

  Raporda, PKK'nın uyuşturucu kaçakçılığı yaptığının sık sık belirtildiği ve örgütün uyuşturucu maddeleri Avrupa'ya taşıyıp pazarladığı, basın haberleri temel alınarak kaydedildi. ABD Dışişleri raporunda, Captagon kaçakçılığı yapan bir ‘‘Türk ağı’’ bulunduğu da ifade edildi.

  Raporda, kara para aklanmasına karşı önemli yasal adımların TBMM tarafından atıldığı ve kara para aklanması ile yolsuzluk olaylarının Türkiye'nin gündeminin önemli maddelerini oluşturduğu bildirildi.

  Kumarhaneler ile kara para aklanması arasındaki bağlantının vurgulandığı raporda, TBMM'nin bu yerlerin kapatılması için de gerekli adımları attığı ifade edildi. Raporda, kara para suçları konusunda Maliye Bakanlığı'nda birimler oluşturulduğu anlatıldı ve ‘‘Kara para aklanmasına karşı getirilen yasalar, 1997'nin en önemli başarılarından biri oldu’’ denildi.


  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı