Gündem Haberleri

  ABD askerlerine bilgisayar oyunuyla vücut dili eğitimi

  A.A.
  20.02.2006 - 12:20 | Son Güncelleme:

  Amerikan ordusunun, askerlere Irak halkının vücut dilini öğretmek için bir bilgisayar oyunu geliştirdiği bildirildi. Bununla askerlere, yanlış hareketlerin saldırıya ve gerilimin daha da artmasına yol açabileceğinin öğretilmesi amaçlanıyor.

  “Iraklı Taktiği” adı verilen eğitim programıyla sözlü iletişim ve vücut hareketleri vasıtasıyla yerel halkın güveninin kazanılması hedefleniyor. Güney California Üniversitesi'nden Hannes Vilhjalmsson, St. Louis'teki bir konferansta programın ayrıntılarını açıkladı.

  Programda, Amerikan askerlerine sağ elin aşağı yukarı sallanmasının bir kişiden yavaşlamasının istenmesi anlamına geldiği ve yerel halka yaklaşırken aynalı güneş gözlüklerini çıkarmaları gerektiği gibi taktikler öğretiliyor.
  “Irak'ta, samimiyetinizi göstermek için hareketlerinize çok dikkat etmelisiniz” diyen Vilhjalmsson “Batı ülkelerinde, vücut dilimizi daha çok kontrol altında tutarız. Arap kültüründe ise ne karar açık olduğunuzu göstermek önemlidir” diye konuştu.

  Vilhjalmsson, Irak'ta yerel halkla ilişkilerde vücut dilini kullanmamanın, saklayacak bir şeyiniz varmış gibi algılanabileceğini, bunun da zaten gergin olan durumun daha da gerginleşmesine yol açabileceğini söyledi.
  Program çerçevesinde Amerikalılara, Irak'ta insanların birbirlerine, Batılıların alışık olduğundan çok daha fazla yaklaşmalarının normal olduğunun da öğretildiği belirtildi.

  Vilhjalmsson, askerlerin bu yakınlığı hemen bir tehdit gibi algılamamaları gerektiğini vurguladı. Oyun programında ayrıca, bir kişiye parmak doğrultmanın Arap kültüründe saldırganca bir davranış olarak algılanabileceği de öğretiliyor.

  Vilhjalmsson, oyunun deniz piyadeleri üzerinde ilk denemesinin yapıldığını ve bunun programının hayli etkili olduğunu gösterdiğini söyledi. Güney California Üniversitesi'nin, Afganistan için “Peştu Taktiği” adlı benzeri bir oyun geliştirdiği belirtildi.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı