Gündem Haberleri

  ABD askerleri duvarın arkasını görecek

  Hürriyet İnternet
  16.01.2006 - 10:18 | Son Güncelleme:

  ABD Savunma Bakanlığı’na bağlı teknoloji araştırma merkezi DARPA’nın Özel Projeler Ofisi, Amerikan askerleri için duvarların ötesinde hareket eden cisimleri algılayan taşınabilir bir araç geliştirdi. “Radar Scope” olarak adlandırılan aygıtın Irak’ta savaşan Amerikan askerlerine baharda dağıtılması düşünülüyor.

  İnternet başta olmak üzere pek çok teknolojinin beşiği olma niteliği taşıyan DARPA (Defense Advanced Research Projects Agency), bilim kurgu filmlerinde sıkça rastlanan bir aygıt geliştirdi. DARPA dahilinde faaliyet gösteren Özel Projeler Ofisi departmanı tarafından geliştirilen “Radar Scope”, sahip olduğu kompakt radar teknolojisiyle 30 santime kadar kalınlığa sahip duvarların arkasındaki hareketli cisimleri algılayabiliyor.

   

  Aygıtın, ABD ordusunun en çok zorlandığı savaş türlerinden birisi olan kent içi savaşlarında askerlere büyük bir avantaj kazandırması bekleniyor. Aygıtın şu an Irak’ta savaşan Amerikan askerlerine bahara kadar teslim edilmesi düşünülüyor. Yaklaşık olarak bir telefon ahizesi kadar olan “Radar Scope”, 700 gram civarında bir ağırlığa sahip ve AA pillerle çalışabiliyor. Her bir tanesi bin dolara mal olan aygıtın yakın bir zamanda sivil kullanıma sunulması düşünülmüyor.

   

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı