Gündem Haberleri

  ABD: Arafat daha fazlasını yapmalı, AB: İsrail 'ölçülü' olmalı

  Hürriyet Haber
  04.12.2001 - 13:17 | Son Güncelleme:

  ABD, Arafat`ın yeni şiddet dalgasını kırmak için "daha fazlasını" yapmasını istiyor. Avrupa Birliği ise İsrail`den, Filistin`e yönelik operasyonlarında ``ölçülü ve uygun`` hareket etmesini istedi.

  ABD Dışişleri Bakanı Colin Powell, Bükreş`te yaptığı basın toplantısında, "Başkan Arafat, İsrail`de düzenlenen intihar saldırılarının önünü kesmek için elinden gelenin daha fazlasını yapmalı" dedi.

  Powell, "Arafat`ın yüzde yüz çaba harcadığını görmüyoruz. Kanımca Arafat daha fazlasını yapmalı" diye konuştu.

  AB: İSRAİL ÖLÇÜLÜ OLMALI

  İsrail füzelerinin bugün Filistin lideri Yaser Arafat`ın bürolarını hedef alması üzerine, Avrupa Komisyonu sözcülüğünden yapılan açıklamada, Yahudi devletinin terörizme karşı kendini savunma hakkı olmasına rağmen, ``barış ortağı olarak`` hala Filistin otoritesine ihtiyacı olduğu vurgulandı.

  Açıklamada, Arafat`a da çağrıda bulunularak, hafta sonunda İsrail`de Filistinli militanlar tarafından düzenlenen bombalı intihar saldırılarının sorumlularının tutuklanarak adalet önüne çıkarılmaları için kesin ve görünür adımlar atması istendi.

  Ortadoğu`da şiddetin artması üzerine AB Dönem Başkanı Belçika`nın Dışişleri Bakanı Louis Michel, Avrupa Birliği Ortak Savunma ve Dış Politika Yüksek Temsilcisi Javier Solana ve AB Dış İlişkiler YetkilisiChris Patten`ın acil telefon görüşmeleri yaptıkları bildiriliyor.

  'ORTADOĞU UÇURUMA YAKIN '
     
  AB`nin Ortadoğu temsilcisi Miguel Angel Moratinos, İsrail`de düzenlenen bombalı intihar saldırıları ve İsrail`in buna yanıt vermesiyle bölgenin uçurumun kenarına doğru gittiğini söyledi.

  İspanya`da yayımlanan El Pais gazetesine konuşan Moratinos, son gelişmelerin bölgede çok farklı bir durum oluşturduğunu belirterek,  ``Eğer bu krizin üstesinden gelemezsek, bütünüyle çok farklı bir senaryonun iç gireceğiz`` dedi.

  Konuşmasında bölgede çıkabilecek bir çatışmayı kast etmediğini söyleyen Moratinos, ``Bütün bölgede olabilecek çok büyük bir istikrarsızlık dönemiyle ilgili konuşuyorum`` dedi.

  Moratinos, Filistin lideri Yaser Arafat`ın bütün tarafların baskısı altında olduğunu ve şiddeti engellemek için kararlı önlemler alması gerektiğini belirterek, ``Arafat`ın manevra sahası çok sınırlı. O, bu konuda açık stratejik bir karar almak zorunda`` diye konuştu.

  RUSYA VE ABD, ORTAK HAREKET EDECEK
      
  Rusya ve ABD`nin, İsrail ile Filistin arasında yeniden alevlenen şiddet hareketlerinden sonra Ortadoğu`da ``kötüye gidişi engellemek`` için ortak hareket edecekleri açıklandı.

  Romanya`nın başkenti Bükreş`te düzenlenen Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) toplantısında ABD Dışişleri Bakanı Colin Powell ile görüştükten sonra gazetecilere konuşan Rusya Dışişleri Bakanı İgor İvanov, ``Ortadoğu`da durum çok kritik bir aşamaya girdi. ABD ile barış sürecinin desteleyicileri olarak görevimiz, daha da kötüye gidişten kaçınılması. Bu çok güç, ancak siyasi bir çözüm aramaya ihtiyacımız var. Sadece siyasi bir çözüm yardımcı olabilir`` dedi.

  İsrail Dışişleri Bakanı Şimon Peres ile bugün bir görüşme yapacak olan İvanov, kendisi ve Powell`ın Ortadoğu`daki diplomatik çabalarınıneşgüdüm içinde sürdürülmesi için anlaşmaya vardıklarını söyledi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı