GeriGündem ABD: Afganistan'da 7 El Kaide üyesi ile 1 çocuk öldü
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

ABD: Afganistan'da 7 El Kaide üyesi ile 1 çocuk öldü

Afganistan'ın doğusunda ABD'nin düzenlediği ve yerel yetkililerin 7 sivilin öldüğünü duyurduğu operasyonla ilgili Amerikan askeri açıklamasında "7 El Kaide üyesi zanlı ile 1 çocuğun öldüğü" kaydedildi.

Amerikan askeri açıklamasında, "Afgan ve koalisyon güçlerinin bugün zanlı teröristlerin barındığı yere düzenlediği operasyonda, 7 El Kaide destekçisi zanlı ile 1 çocuğun öldüğü, 4 zanlının da ele geçirildiği" ifade edildi.
Açıklamada, operasyon sırasında çıkan çatışmada öldürüldüğü ifade edilen El Kaide destekçilerinin kimliği hakkında bilgi verilmedi.
Bir Amerikalı askeri sözcü de "destekçilerle" neyi kastettiklerinin sorulması üzerine, "Hepsi El Kaide üyesi. Milliyetlerini bilmiyoruz" demekle yetindi.
Askeri açıklamada, Afgan ve koalisyon güçlerinin, operasyon düzenledikleri binaya yaklaşırken üzerlerine doğrudan ateş açılması üzerine kendilerini karşı ateş açarak savundukları ifade edilerek, çatışmada 1 çocuğun da öldüğü, 1 kadının da yaralandığı kaydedildi.
Çıkan çatışmada koalisyon güçlerinin kayıp vermediği belirtilen açıklamada, operasyonda ayrıca çok sayıda silah, mühimmat ve el bombası ele geçirildiği ifade edildi.
Kunar'ın merkezindeki Esasabad'ın Şegal bölgesinden ilk olarak yerel Afgan yetkilileri tarafından yapılan açıklamada ise düzenlenen hava saldırısında bir evin vurulması sonucu 7 sivilin öldüğü bildirilmişti.
Diğer yerel yetkililer, aralarında köyün yaşlı ileri gelenlerinin bulunduğu 7 kişinin hava saldırısında öldüğünü söylerken, bölge emniyet müdürü yardımcısı Abdülbasur Allahyar, sivillerin yerden açılan ateşte öldüğünü ifade etti.
Afganistan'ın Pakistan sınırı yakınında bulunan Kunar eyaletinin, Amerikan güçleri öncülüğünde Taliban rejiminin 2001 yılında devrilmesinden bu yana Taliban ve El Kaide unsurlarının hala aktif olduğu yerlerden olduğu kaydediliyor.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle