Gündem Haberleri

  ABD Adana Konsolosu Şırnak’ta:

  Ebubekir KARATOPRAK/ŞIRNAK, (DHA)
  19.08.2009 - 14:57 | Son Güncelleme:

  ABD’nin Adana Konsolosluğu görevine atanan Daria Darnell, temaslarda bulunmak üzere Şırnak’a geldi. Şırnak Vali Yardımcısı Mahmut Kaşıkçı ve DTP’li Belediye Başkanı Ramazan Uysal ile görüşen Konsolos Daria Darnell, Kürt açılımı konusunda, “Şimdi görünüyor ki herkes ve her Türk vatandaşı çok heyecanlı ve çok iyimser bu konuda” dedi.

  ABD’nin Adana Konsolosu Daria Darnell bölgeyi tanımak amacı ile Güneydoğu Anadolu’ya yapmış olduğu ziyaretler kapsamında ABD Ankara Büyükelçiliği’nde görevli Siyasi Bölüm Danışmanı Rodny Hunter ile birlikte Şırnak’a gedi. Darnell, Tunceli, Diyarbakır, Batman ve Siirt’ten sonra çeşitli görüşmelerde bulunmak üzere Şırnak’a geldiğini söyledi. Gittikleri il ve ilçelerde çeşitli temaslarda bulun ADB Konsolosu Daria Darnell ve beraberindekiler, Şırnak’ta ilk olarak Vali Yardımcısı Mahmut Kaşıkçı ile görüştü. Ancak bu görüşme ile ilgili basına bilgi verilmedi.;

  Daha sonra Şırnak Belediyesi’ne geçen Konsolos Darnell, Belediye Başkanı DTP'li Ramazan Uysal ile görüştü. Üç hafta önce göreve atandığını belirten Daria Darnell, Türkiye hakkında bilgi almak için Güneydoğu’daki bir çok kenti ziyaret ettiğini söyledi. Adana’da 3 yıl görev yapacağını hatırlatan Darnell, “22 ilden sorumluyum. 3 yıl süresince her ili ziyaret etmek isterim. Güneydoğuda, bir çok ili dolaştım. Şırnak’tan sonra Mardin, Diyarbakır ve ardından da Şanlıurfa’ya gideceğim. Buralarda valilik ve belediyelerle görüşmeler yapacağım” dedi.

  AÇILIM OLUMLU SONUÇLANIR

  Kürt açılımıyla ilgili soruyu Darnell, “Şimdi görünüyor ki herkes ve her Türk vatandaşı çok heyecanlı ve çok iyimser bu konuda. Bunun için biz düşünüyoruz ki bu açılım olumlu sonuçlanır” dedi. Belediye Başkanı Ramazan Uysal da, ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirerek, Darnel ve beraberindekilere tiftikten yapılmış ve üzerinde ‘Şırnak Hatırası’ yazılı birer heybe hediye etti. ABD’li heyet, Cizre ve Silopi’de de görüşmelerde bulunduktan sonra Mardin’e geçecek.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı