Gündem Haberleri

  Abant’da ‘kutsal devlet’ tartışıldı

  Oğuz UÇAR- Fırat KESKİNKILIÇ/ ABANT,(Bolu)(DHA)
  14.07.2001 - 17:21 | Son Güncelleme:

  Gazeteciler ve Yazarlar Vakfı tarafından “Çoğulculuk ve toplumsal uzlaşma'' konusunda düzenlediği 4'ncü Abant toplantısında iki ayrı komisyonda hazırlanan raporlar tartışmaya açıldı. Toplam 14 maddenin yer aldığı ortak rapor üzerinde konuşan katılımcılar “Kutsal devlet” anlayışına karşı çıktılar.

  Abant Palace Otelinin Konferans salonunda devam eden toplantının dünkü oturumunda Milletvekili Cemil Çiçek, katılımcıların cesaretli olmadıklarını belirterek herkesin gölgeyi taşladığını söyledi. Türkiye'deki siyasetin yeniden tanımlanması gerektiğine dikkat çeken Çiçek, “Türkiye'de kayıt içi ve kayıtdışı siyaset var. Hepsi kayıt içine alınmalı ki, kimin yakasına yapışılacağı bilinsin'' dedi.

  Toplum ve Siyaset Komisyonlarının Ortak Raporunun 4'ncü maddesinde yer alan “Gerek toplum, gerekse devlet katında kutsallıklar üzerine kurulu siyaset anlayışının çoğulculuğu imkansız hale getirecek rolü unutulmamalıdır'' ifadesi katılımcıların itirazlarına neden oldu. Türk insanının devlete saygılı ve bağlı bir kişiliği olduğuna dikkat çeken Prof.Dr. İlber Ortaylı, “Çok ilginçtir, devlette çalışan bir görevli bazen ‘Devlet benim’ diyebiliyor. Bu ifade çok komiktir. Böyle şey olmaz, 3 günlük Kaymakamlar bile bu ifadeyi kullanabiliyor. Sen nereden devlet oldun? Daha dün bizim elimizdeydin'' deyince salonda bulunanlar tebessüm ettiler. Bu sırada Gazi Üniversitesi Öğretim Üyelerinden Dr. M.Ali Kılıçbay'ın “Peki hocam, Devlet Bahçeli'de mi? Ben Devletim diyemez'' diye sorunca salonda bulunanlar kahkahaya boğuldu.

  Bu madde üzerinde itirazların devam etmesi üzerine Prof.Dr. Hayrettin Karaman 4'ncü maddenin tamamen kaldırılmasını önerdi. Verilen çay molasından sonra raporda yer alan maddelerin görüşülmesine devam edildi.

   

   

   

   

   

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı