Gündem Haberleri

  AB zoruyla Bosna’ya vize

  Uğur ERGAN / ANKARA
  14.02.2005 - 01:28 | Son Güncelleme:

  Türkiye, AB’ye uyum çerçevesinde vize rejiminde önemli bir değişiklik yaparak, iyi ilişki içinde olduğu ve tarihi bağları bulunduğu altı ülkeye vize uygulamaya başladı. Osmanlı İmparatorluğu’nun izlerini taşıyan Bosna-Hersek, Makedonya ve Tunus’un yanısıra İran, Fas ve Kırgızistan vatandaşları Türkiye’ye artık vize alarak girebilecek.

  AB Komisyonu, 6 Ekim 2004 tarihinde yayınladığı İlerleme Raporu’nda, Avrupa’ya göçü önlemek için Türkiye’nin vize rejiminde değişiklik yapmasını istemişti. Raporda, Türkiye’nin Azerbaycan’a vize uygulamaya başladığı ancak, altı ülkeye daha vize uygulanması gerektiği belirtilmişti. AB’nin 17 Aralık Zirvesi’nde 3 Ekim 2005’te müzakerelere başlama tarihi alan Türkiye, raporda kendisinden istenilen bu şartı yerine getirerek 1 Ocak 2005’ten itibaren söz konusu altı ülkenin vatandaşlarından vize istemeye başladı. Yeni vize talepleriyle ilgili resmi yazı sınır kapılarına iletildi.

  AB MEMNUN

  Türkiye’nin ileride diğer bazı Arap ülkelerine de vize uygulamaya başlayacağı belirtildi. AB, birlik sınırları içine kaçak girişleri önlemek için Türkiye’nin vize uygulamasına büyük önem veriyor. Uzmanlar, tam üyelik tarihi yaklaştıkça Türkiye’nin vize rejimini daha katı hale getireceğini ve bu süre içinde sınırlarındaki güvenlik önlemleri daha da artıracağını belirttiler.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı