GeriGündem AB’ye üyelik isteği azalıyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

AB’ye üyelik isteği azalıyor

AB’ye üyelik isteği azalıyor
refid:24741956 ilişkili resim dosyası

Amerikan düşünce kuruluşu Alman Marshall Fonu’nun bu yılki “Transatlantik Eğilimler” araştırmasına göre, Türkiye’nin AB üyeliğine destek hem Türkiye’de, hem Avrupa’da azalıyor.

Türkiye’de hükümetin ekonomi politikalarına tepki büyüse de, halkın büyük bölümü dış politikada hükümeti destekliyor. Araştırmanın Türkiye bölümü özetle şöyle:

-Hükümetin ekonomik politikasını beğenenlerin oranı bu yıl 12 puanlık düşüş ile yüzde 43’e geriledi.
-Türkler, Amerika ve Avrupa’da yanıt verenlere kıyasla hükümetlerinin uluslararası politikalarına daha çok destek veriyor. Türklerin yüzde 51’i hükümetin uluslararası politikalarını onaylıyor.
-Türklerin AB’ye girme isteği son on yılda önemli ölçüde azaldı. Türkiye’nin AB üyeliğinin iyi olacağını söyleyenlerin oranı, 2004’ten beri yüzde 73’ten yüzde 44’e geriledi. Avrupalıların ise sadece yüzde 20’si Türkiye’nin AB üyeliğinin iyi olacağını söylüyor.
-Türklerin yüzde 38’i, AB, ABD veya bölgedeki komşularıyla işbirliği içinde hareket etmek yerine Türkiye’nin dış politikada yalnız hareket etmesi gerektiğini düşünüyor. Yüzde 21’i AB ile işbirliğinden yana.
-Marshall Fonu Ankara Ofisi Direktörü Özgür Ünlühisarcıklı, “Araştırma sonuçları Türk kamuoyunda dış politikada yalnız hareket etme eğiliminin sürmesine rağmen spesifik dış politika konularında Amerikan ve özellikle AB ile bir yakınsama olduğunu ortaya koymaktadır” dedi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle