Gündem Haberleri

  AB’ye üyelik isteği azalıyor

  DIŞ HABERLER SERVİSİ
  18.09.2013 - 17:58 | Son Güncelleme:

  ABD merkezli düşünce kuruluşu German Marshall Fund'un (GMF) bu yılki “Transatlantik Eğilimler” araştırmasına göre, Türkiye’nin AB üyeliğine destek hem Türkiye’de, hem Avrupa’da azalıyor. Türkiye’de hükümetin ekonomi politikalarına tepki büyüse de, halkın büyük bölümü dış politikada hükümeti destekliyor.

  Araştırmanın Türkiye bölümü özetle şöyle:

  * Hükümetin ekonomik politikasını beğenenlerin oranı bu yıl 12 puanlık düşüş ile yüzde 43’e geriledi.

  * Türkler, Amerika ve Avrupa’da yanıt verenlere kıyasla hükümetlerinin uluslararası politikalarına daha çok destek veriyor. Türklerin yüzde 51’i hükümetin uluslararası politikalarını onaylıyor.

  * Türklerin AB’ye girme isteği son on yılda önemli ölçüde azaldı. Türkiye’nin AB üyeliğinin iyi olacağını söyleyenlerin oranı, 2004’ten beri yüzde 73’ten yüzde 44’e geriledi. Avrupalıların ise sadece yüzde 20’si Türkiye’nin AB üyeliğinin iyi olacağını söylüyor.

  * Türklerin yüzde 38’i, AB, ABD veya bölgedeki komşularıyla işbirliği içinde hareket etmek yerine Türkiye’nin dış politikada yalnız hareket etmesi gerektiğini düşünüyor. Yüzde 21’i AB ile işbirliğinden yana.

  * Marshall Fonu Ankara Ofisi Direktörü Özgür Ünlühisarcıklı, “Araştırma sonuçları Türk kamuoyunda dış politikada yalnız hareket etme eğiliminin sürmesine rağmen spesifik dış politika konularında Amerikan ve özellikle AB ile bir yakınsama olduğunu ortaya koymaktadır” dedi.

  GMF, her yıl yaptığı kamuoyu araştırmasının ön sonuçlarını geçtiğimiz haftalarda açıklamıştı. Türkiye'de yapılan yoklamada, halkın yüzde 72'sinin "Hükümetimin Suriye'ye askeri müdahaleye katılmasına karşıyım" yönünde görüş bildirdiği belirtilmişti.

  TÜRK HALKI SURİYE'YE MÜDAHALEYE KARŞI
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı