Gündem Haberleri

  AB’ye karşı Kıbrıs’ı seçeriz

  Ömer BİLGE / LEFKOŞA
  16.11.2009 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek, KKTC’nin 26. kuruluş yılı törenlerinde yaptığı konuşmada, Ada’da çözüm isteyen Türkiye’nin “Ya AB ya Kıbrıs” tercihine zorlanması halinde Kıbrıs’ı tercih edeceğini söyledi.

  KUZEY Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin 26’ncı kuruluş yıldönümü dün başkent Lefkoşa’da askeri geçit töreniyle kutlandı. Türkiye hükümeti adına törenlere katılan ve bir konuşma yapan Başbakan Yardımcısı ve Kıbrıs’tan da sorumlu devlet bakanı Cemil Çiçek, Türkiye’nin “Ya AB ya Kıbrıs” açmazına sokulması halinde tercihlerinin Kıbrıs olacağını söyledi. Çiçek, Türkiye’nin Kıbrıs’ta çözüm istediğini ancak her şeye rağmen bir anlaşmayı desteklemeyeceklerini kaydetti. KKTC’nin bugünün ve geleceğin teminatı olacağını vurgulayan Cemil Çiçek görüşmelerin sonsuza kadar süremeyeceğine de dikkat çekti.

  Anamur’dan su

  Çiçek ayrıca Kıbrıs Türk halkına KKTC’nin su ihtiyacının karşılanması için Anamur’daki Dragon barajından adaya uzanacak boru hattının ihalesinin yıl sonuna kadar yapılacağı müjdesini verdi. Çiçek, 550 milyon dolarlık projeyle adaya yılda 75 milyon metreküp su taşınacağını sözlerine ekledi.
  Çiçek’ten sonra konuşan KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat ise, Kıbrıs Rum yönetimine barış ve çözüm çağrısında bulundu. Talat, KKTC’nin ayrılık ya da kavga projesi olmadığını, uzlaşı aracı olduğunu söyledi. Talat, temel haklardan ödün vermeden Rumlarla uzlaşabileceklerine inandığını da belirtti.
  15 Kasım kutlamaları çerçevesinde adaya gelen Mehteran takımı, Türk deniz kuvvetlerine ait savaş gemileri ve Türk hava kuvvetlerine bağlı akronim uçakları da halkın büyük ilgisini çekti./images/100/0x0/55ea292df018fbb8f86ef355

  26. yıl tebriği

  KUZEY Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, KKTC’nin 26’ncı kuruluş yıldönümü kutlamaları çerçevesinde dün tebrikleri kabul etti. Tebrik kabulü törenlerine katılan KKTC’nin 1’inci Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş ,Talat’ı elini sıkarak kutladı.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı