GeriGündem AB ve IMF’den Atina'nın önlemlerine onay
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

AB ve IMF’den Atina'nın önlemlerine onay

AB ve IMF’den Atina'nın önlemlerine onay
refid:15064598 ilişkili resim dosyası

Atina’da temaslarda bulunan IMF ve Avrupa Merkez Bankası (ECB) yetkililerinden oluşan bir delegasyon, borç yükü altındaki Yunanistan’ın kendisini iflastan koruyan kurtarma paketinin gerektirdiği reformları sorunsuz bir şekilde yerine getirdiğini belirtti.

Kemer sıkma önlemlerindeki ilerlemeyi denetlemek için Atina’ya giden delegasyonda yer alan Avrupa Komisyonu yetkilisi Servaas Deroose, görüşmeler sonrasında yapılan basın toplantısında “Program bütün boyutlarıyla rayında ilerliyor” dedi.   

 

Delegasyon Yunanistan’ın bütçe açığının şu anda daha önce tahmin edilenden daha düşük olduğunu ve Atina hükümetinin harcamaları kontrol altında tutma çalışmalarını sıkılaştırdığına dikkat çekti.   

 

Delegasyondan yapılan ortak açıklamada aynı zamanda “Merkezi hükümet gelirleri beklendiği gibi geliyor ve devlet bütçesinden yapılan harcamalar sıkı bir kontrolden geçiyor” ifadesine yer verildi. 

 

Pazartesi Atina gelen ve dün şehirden ayrılan delegasyonun bir sonraki ziyareti Temmuz ayının sonunda gerçekleşecek ve Yunanistan’ın üç yıl içinde kullanacağı 110 milyar euroluk kurtarma paketini değerlendirecek.

 

IMF Yunanistan şefi Poul Thomsen, “Bir sonraki ziyaretimizde, kapsamlı analizlerimiz sonucunda programın tam olarak rayına oturduğunu göreceğiz” dedi.

 

Atina hükümeti ise, kurtarma fonunu garanti altına almak için, kamu sektöründeki harcamaları azaltacak ve sıkıntıdaki ekonomiyi daha rekabetçi hale getirmek için bir dizi kemer sıkma politikası açıkladı.

 

Yetkililer, bu önlemlerle şu anda gayrisafi yurtiçi hasılasının yüzde 13.6’sına denk gelen bütçe açığını 2014’e kadar yüzde 2.6’ya indirmeyi planlıyor.       

 

Yorumları Göster
Yorumları Gizle