Gündem Haberleri

  AB ve Fransa uyardı, Libya ‘ılımlıyız’ dedi

  Hürriyet Haber
  25.10.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Libya’da önceki gün ülkenin tamamının “kurtarıldığını” ilan eden yeni yönetimin çok eşliliğe izin verilmesi ve faizin yasaklanması gibi birçok konuda şeriat hükümlerini uygulayacağını açıklamasının ardından dün AB’den tepki geldi.

  AB’nin dış politika şefi Catherine Ashton, “Libya’nın yeni liderlerinin insan haklarına ve demokratik ilkelere saygılı olmasını bekliyoruz” dedi. Fransa Dışişleri Bakanlığı da Libya’daki demokratik gidişattan endişeli olduğunu bildirerek, “İnsan hakları konusunda tetikte olacağız” ifadesini kullandı.
  Tepkilerin artması üzerine Ulusal Geçiş Konseyi lideri Mustafa Abdülcelil dün bir basın toplantısı düzenleyerek “Libyalı Müslümanların ılımlı Müslümanlar olduğuna uluslararası toplumu temin etmek isterim. Şeriatla ilgili sözlerim herhangi bir yasayı lağvettiğimiz anlamına gelmiyor. Çok eşlilik konusunda sadece mevcut yasalarla şeriatın çeliştiği bir örnek verdim. Faiz ise Kuran’a göre haramdır, bunun tartışması olmaz” dedi.

  Ceset ziyarete kapatıldı

  Bu arada geçen perşembe öldürülen devrik lideri Muammer Kaddafi’nin cesedi Misrata’da bir soğuk hava deposunda dün de öğlene kadar sergilendi. Yüzlerce kişi yine kuyruk olurken, bir Libyalı, “Allah firavunu diğer insanlara bir örnek yaptı. İyi bir insan olsa Kaddafi’yi de gömerdik” dedi. Buna karşın cesedin çürümeye başladığının uluslararası medyaya yansıması üzerine Libya hükümeti depoyu ziyarete kapadı. Kaddafi’nin ölümü hakkında da soruşturma açıldı.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı