Gündem Haberleri

  AB üyesi Belçika’ya işkence notası verdik

  Uğur Ergan/ANKARA
  14.08.2009 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Türkiye, Belçika’nın Jamioulx Hapishanesi’nde geçtiğimiz cumartesi günü işkenceden öldüğü belirlenen Türkiye vatandaşı Mikail Tekin için, Brüksel’e nota verdi.

  3 gardiyan serbest

  Ankara ve Brüksel’de yapılan eşzamanlı girişimlerde, Türk vatandaşının işkenceden öldüğüne dair iddiaların ciddiyetle araştırılması ve sorumluların yakalanarak adalete teslim edilmesi istendi. Notada, Avrupa Birliği (AB) ülkelerinden Belçika’da hükümlülere yönelik işkence iddialarının, AB normlarıyla uyuşmadığına da dikkat çekildi.

  Bu arada, Belçikalı savcılarca sorgulanan 3 gardiyanın serbest bırakıldığı, herhangi bir suçlamaya veya disiplin cezasına hedef olmadıkları bildirildi.

  Toprağa verildi

  Tekin (31), geçen cuma günü, cuma namazı çıkışında polis memurlarıyla bir tartışma çerçevesinde gözaltına alınmış, bilinen sağlık sorunlarına rağmen, henüz net olarak açıklanmayan gerekçelerle adli bir karar olmadan doğrudan hapishaneye kapatılmıştı. Hapishane yönetimi, ertesi gün, Tekin’in ailesini arayarak, “Yemek yerken boğulduğunu ve öldüğünü” bildirmiş, cesedin bir an önce teslim alınmasını istemişti.

  Ancak Tekin’in yapılan otopside ‘şiddet sonucu öldüğü’ raporu üzerine, savcılık olayla ilgili 3 gardiyanı sorgu altına almış, hapishanenin diğer gardiyanları, arkadaşlarına destek amacıyla grev hareketi başlatmıştı. Bu arada dün Cumhuriyet Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde otopsi yapılan Mikail Tekin, Sivas’ta toprağa verildi.

  Tekin’in annesi Dönüş Arslan, “En son telefonla konuştuğumuzda bana ‘Ölürsem ağlama’ demişti. Öleceğini biliyor gibiydi. Oğlumun ölümünde bir sır var. Bu işin peşini ölene kadar bırakmayacağım” dedi.

  Davutoğlu’ndan telefon

  Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu da dün Mikail Tekin’in ölümü ile ilgili Belçikalı meslektaşı Yves Leterme ile telefon görüşmesi yaptı. Davutoğlu, Leterme’den, Tekin’in ölüm nedeninin araştırılması için bizzat özel ilgisini beklediğini belirterek, soruşturmanın tüm tarafları tatmin edecek şekilde en kısa süre içerisinde sonuçlandırılmasını istedi.
  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı