Gündem Haberleri

  AB ülkeleri grip salgınına karşı uyarıldı

  BRÜKSEL (A.A)
  13.10.2005 - 15:24 | Son Güncelleme:

  AB Komisyonu, birliğin olası bir grip salgınına hazırlıklı olması gerektiğini ve anti-viral ilaçlar depolaması gerektiğini kaydetti.

  Komisyon, olası bir salgın durumunda kullanılmak üzere 1 milyar avroluk bir “dayanışma fonu” kurulmasının düşünüldüğü bildirildi.
    
  AB Komisyonu'nun Sağlık ve Tüketicinin Korunması'ndan sorumlu üyesi Markos Kipriyanu, düzenlediği basın toplantısında, bütün AB üyesi ülkelerinin, olası bir salgın için hazırlık yapmasının öncelik haline geldiğini ve hazırlık için yatırım yapılması gerektiğini söyledi.
    
  Kipriyanu, ayrıca mevsimsel gribe karşı daha hassas olan risk grubundaki kişilerin aşı yaptırmaları çağrısında bulundu.
    
  Bilimadamları, mevsimsel gribe karşı risk grubundaki kişiler olarak, 65 yaş üzerindekileri, küçük çocukları, bağışıklık sistemi zayıflamış olanları ve kronik solunum rahatsızlıkları bulunanları sayıyor.
    
  Türkiye'de ortaya çıkan kuş gribinin tipi olduğu belirtilen H5N1 türünün, insanlara kolaylıkla bulaşmadığı biliniyor, ancak Asya ülkelerinde son iki yılda çoğunluğu kümes hayvanları üzerinde çalışan 117 kişiye bulaştı ve bu kişilerden 60'ı öldü.
    
  Bilimadamları, bu tür kuş gribinin mutasyona uğrayarak, insandan insana geçen bir türe dönüşmesi ve bunun da tehlikeli bir grip salgınına yol açmasından endişe ediyor.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı