Gündem Haberleri

  AB Türkiye ile daha güçlü olur

  Hürriyet Haber
  07.12.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Fransa’nın Nice kentinde yapılan Avrupa Birliği AB Devlet ve Hükümet Başkanları Zirvesi'ne katılan Başbakan Ecevit yurda dönüşünde Esenboğa Havalimanı'nda yaptığı açıklamada, zirvede Türkiye’nin stratejik değer ve konumunu vurguladıklarını belirterek, "İçinde Türkiye’nin yer alacağı bir AB’nin daha güçlü ve daha sağlıklı olacağına işaret ettik" dedi.

  Başbakan Ecevit, açıklamasında, Nice’de düzenlenen konferansta, AB bünyesinde tasarlanan kurumsal reformlardaki son gelişmelere ilişkin olarak aday ülkelerin bilgilendirildiğini söyledi. Avrupa’nın geleceği üzerinde yararlı görüş alışverişinde bulunulduğunu ifade eden Ecevit, sözlerini şöyle sürdürdü:

  "Gerek ben, gerek Sayın Cem, bu fırsattan yararlanarak üye ülke, aday ülkelerden karşıtlarımızla ikili görüşme ve temaslar yapma olanağı bulduk. Avrupa Konferansı’nda, Avrupa’nın geleceğine ilişkin görüş ve beklentilerimizi dile getirdik. Bu bağlamda, Türkiye’nin stratejik değer ve konumunu vurgulayarak, içinde Türkiye’nin yer alacağı bir AB’nin daha güçlü ve daha sağlıklı olacağına işaret ettik. Bu görüşlerimizin diğer Avrupa ülkelerince paylaşıldığını ve Türkiye’nin Avrupa’nın yapılanmasında kilit rol oynayacağı konusunda bir beklenti olduğunu gördük.

  Türkiye, Atatürk’ün çizdiği çağdaş uygarlık yolunda ve Avrupa içinde yürümeyi sürdürecektir."

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı