Gündem Haberleri

  AB toplantısında “acil yardım fonu” çıktı

  Bloomberg
  09.05.2010 - 10:22 | Son Güncelleme:

  Avrupa Birliği (AB)liderleri, Yunanistan’daki mali sıkıntıların yayılmasını önlemek ve borç krizinin 11 yıllık euro birliğine zarar vermesinin önüne geçmek için acil yardım fonu oluşturma konusunda fikir birliğine vardı.

  Eurounun dolar karşısında tarihinin en düşük seviyelerine gerilemesi ve Portekiz ve İspanya’nın tahvil getirilerinin rekor yüksekliklere çıkmasıyla birlikte harekete geçen euro bölgesi liderleri, piyasaların açılacağı 10 Mayıs’tan önce, birlikte AB’den gelecek mali desteğe son şeklinin verileceğini açıkladı.

  Cuma günü Brüksel’deki toplantı sonrasında konuşan Avrupa Komisyonu Başkanı Jose Barroso, gazetecilere, “Euroyu savunmak için elimizden ne geliyorsa yapacağız” dedi.

  EN BÜYÜK ZARAR EUROYA

  Avrupa’nın Yunanistan’daki mali krizi kontrol altına alma konusunda geç kalması, euronun bu hafta dolar karşısında yüzde 4.3 oranında değer kaybetmesine neden oldu.

  Yetkililer, acil yardım fonunun ne kadar olacağı konusunda detay vermezken, bu fonda kullanılacak paranın AB’nin merkezi otoritelerinden, ulusal hükümetlerin vereceği garantilerle sağlanacağını belirtti.

  Almanya Başbakanı Angela Merkel, “Bu fon, euroya karşı spekülatif pozisyon almak isteyenlere karşı verilmiş net bir mesajdır” dedi.

  Barroso ise, spekülasyonlara karşı açığa satış işlemlerine ya da risk primlerine karşı herhangi bir kısıtlama getirilip getirilmeyeceği yönündeki sorulara, “Bu konular üzerine tartışmalarımız devam ediyor” dedi.

  BAĞIMSIZ AVRUPA MERKEZ BANKASI

  Barroso aynı zamanda, bağımsız kararlar alma hakkı bulunan Avrupa Merkez Bankası’nı, hükümet tahvilleri satın almaya zorlamayacağını söyledi.

  ECB Başkanı Jean-Claude Trichet ise, 6 Mayıs’taki toplantı sonrasında herhangi bir önlemden bahsetmeyerek, piyasalardaki satışı desteklemişti.

  Euronun piyasaya sürüldüğü 1999’dan bu yana gördüğü en zorlu sınavı vermesiyle birlikte, normalde uzun vadeli ekonomi politikalarının tartışılacağı toplantı, geçen aylarda yaşanan gelişmelerin tartışıldığı kriz yönetimi oturumuna dönüştü.

  Bu hafta içinde, dolar karşısında 1.3289’dan, 1.2715’e kadar düşen euro, Kasım ayındaki seviyesinin yüzde 15 altında bulunuyor. Avrupa’daki borsalarda borç krizinin kontrol altına alınmamasından etkilendi ve son 18 ayın büyük bir kısmında düşüş gösterdi.

  G7’DE BEKLENENİ VERMEDİ

  Cuma günü bir araya gelen G7 ülkeleri maliye bakanlarının toplantısından da piyasaları yatıştıracak bir yorum çıkmadı. Kanada Maliye Bakanı Jim Flaherty, “Soruna net, zamanında ve güçlü bir yanıt verme konusunda fikir birliğine vardıklarını” belirtti.

  Bu gelişme sonrasında, Yunanistan, Portekiz ve İspanya’nın tahvilleri ile Alman tahvilleri arasındaki getiri farkı euro tarihinin en yüksek seviyelerine çıktı. Yunanistan, Portekiz ve İspanya’nın tahvilleri ile Alman tahvili arasındaki spread sırasıyla, 973 baz puan, 345 baz puan ve 173 baz puana yükseldi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı