Gündem Haberleri

  "AB sürecinde STK'lara büyük görev düşüyor"

  Hürriyet Haber
  15.12.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Sosyal Demokrasi Vakfı (SODEV) Başkanı Ercan Karakaş, Avrupa Birliği (AB) ile bütünleşme sürecinde sivil toplum kuruluşlarına (STK) ilişkin Anayasal düzenlemeye ihtiyaç bulunduğunu söyledi.

  Aralarında Tarih Vakfı, Doğal Hayatı Koruma Derneği, Helsinki Yurttaşlar Derneği, Heinrich Böll Vakfı'nın da bulunduğu 19 dernek ve vakfın düzenlediği "8. Sivil Toplum Kuruluşları Sempozyumu", İTÜ Maçka Sosyal Tesisleri'nde yapıldı.

  "Türkiye-AB Bütünleşmesinde STK Rolü" konusunun ele alındığı sempozyumun açılış konuşmasını yapan Tarih Vakfı Genel Sekreteri Orhan Silier, Türkiye-AB ilişkilerinde, devletlerarası görüşmelerin ötesinde toplumların bu süreçte yer almasının ayrı bir önem taşıdığını kaydetti.

  Silier, bu süreçte sivil toplum kuruluşlarına, demokratikleşme çabalarının hızlanması ve toplumun AB sürecine katılımının kolaylaştırılması açısından önemli görevler düştüğünü belirtti.

  Sempozyumda konuşan SODEV Vakfı Başkanı Ercan Karakaş da, Avrupa ülkelerinde 17. yüzyıldan gelen bir sivil toplum geleneği varolduğunu ifade ederek, Batı demokrasilerinin sadece siyasi partiler ve seçim demek olmadığını, yurttaşların hem karar alma sürecinde hem de denetimde etkin rolü bulunduğunu söyledi.

  Karakaş, Batı demokrasilerinde STK'ların yurttaşlar gibi özgür çalıştıklarını, kuruluşları aşamasında da formalitelerin varolmadığını, hatta tüm STK'ların eşit olarak kamuya ait mekanlardan yararlanabildiklerini anlattı. İsveç'te 8 milyon nüfus, 32 milyon da dernek üyesi bulunduğunu ifade eden Karakaş, her yurttaşın birden çok dernek ya da kuruluşa üye olduğunu, bunun da desteklenerek, teşvik edildiğini kaydetti.

  Nice Zirvesi

  Nice Zirvesi'nde kabul edilen "AB Temel Haklar Şartları"nın, "barışçıl toplantı düzenleme ve dernek kurmaya yönelik hukuki garanti ile STK'ların gelişmesini teşvik edilmesini" öngördüğünü vurgulayan Karakaş, bu belgede, ifade özgürlüğünün garanti altına alınması, iyi idare ve belgelere erişme hakkı gibi kriterlerin de varolduğunu söyledi.

  Türkiye'nin bu süreçte ulusal programını hazırlarken STK'larla işbirliği yapması gerektiğini anlatan Karakaş, "Barışçı yollarla ifade ve örgütlenme özgürlüğüne sınır konmamalı. STK'larla ilgili Anayasal düzenleme yapılmalı. Dernek, vakıf ve sendikalarla ilgili yasalar AB çerçevesinde yeniden ele alınmalı" dedi.

  Bilgi Üniversitesi Avrupa Araştırmaları Merkezi Direktörü Emre Gönen de, AB'nin oluşumundaki başarının "etkin bir denetleme sisteminden" kaynaklandığını belirterek, denetlemenin kamuoyu tarafından yapıldığına dikkat çekti. Birlik üyesi ülkelerdeki demokratik standartların önemini vurgulayan Gönen, birliğin bir parçası olmada ekonomiden önce demokratik standartlara uyumun gerektiğini söyledi.

  Akdeniz Çevre Platformu Dış İlişkiler Koordinatörü Dr. Tanay Sıtkı Uyar da, AB ile bütünleşme sürecinde karar verme mekanizmalarının değil, toplumların biraraya geleceğini, bu nedenle STK'lara büyük görevler düştüğünü kaydetti.
  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı