Gündem Haberleri

  AB spam yasası için bastırıyor

  Hürriyet Haber
  02.04.2004 - 16:32 | Son Güncelleme:

  Spam e-postalarla mücadelede kararlı olan Avrupa Birliği, sekiz üye ülkeyi spam ve cookie’lerle ilgili yasal düzenlemeleri yapmaları konusunda uyardı. İkinci defa uyarılan sekiz ülke, yasal yaptırımlarla karşılaşmamak için iki ay içerisinde harekete geçmek zorunda.

  Geçen kasımda yapılan ilk uyarının ardından İsveç gerekli düzenlemeleri yapmış, ancak Belçika, Almanya, Yunanistan, Fransa, Lüksemburg, Hollanda, Portekiz ve Finlandiya herhangi bir girişimde bulunmamıştı.

   

  Sekiz ülke üzerinde baskı kurmaya devam edeceklerini belirten AB komiserlerinden Erkki Liikanen, bu yasaların spam’le mücadelede ulusal düzeyde harekete geçmek konusunda hayati öneme sahip olduğunu vurguladı.

   

  ULUSLARARASI MÜCADELEYİ ZORA SOKUYOR

   

  AB geçen temmuzda elektronik iletişim mahremiyeti konusunda sert önlemler almıştı. Bu düzenlemelere göre ticari e-postaların herhangi birine gönderilmesi için, alıcının o e-postayı istediğini belirtmesi gerekiyor. Ayrıca web sitelerinin kullanıcıların bilgisayarlarına cookie yüklemesi konusunda katı kurallar öngörülüyor.

   

  Ancak bu yasanın etkili olabilmesi için üye ülkelerin tümünün ulusal parlamentoları tarafından onaylanması gerekiyor. AB’nin kendi içinde yaptığı düzenlemeleri hayata geçirmekte zorlanması, diğer ülkeleri de spam’a karşı yürütülen mücadeleye katma çabalarına darbe vuruyor.

   

  E-POSTALARIN YARISI SPAM

   

  İstatistiklere göre, AB üyesi 15 ülkedeki e-postaların yüzde 53’ünü istenmeyen ticari mesajlar oluşturuyor. Bu spam mesajların yüzde 80’inin kaynağı ise ABD.

   

  AB'nin katı düzenlemelerin aksine ABD yasaları, alıcıya listeden çıkma şansı verildiği sürece, ticari e-posta gönderilmesine olanak tanıyor.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı