Gündem Haberleri

  AB övgüde cimri, eleştiride cömert

  Zeynel LÜLE
  13.10.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, dün Brüksel’de AB’nin yayımladığı Türkiye’nin İlerleme Raporu’na, “AB övülecek konularda cimri, eleştirilerde cömert davranıyor” sözleriyle eleştiri getirdi. Bağış, “Anamızın ak sütü gibi helâl olan AB üyeliğini istiyoruz. Hedef tam üyeliktir” dedi.

  AB Bakanı Egemen Bağış, AB Komisyonu’nun dün açıkladığı İlerleme Raporu’da bir basın toplantısıyla yanıt verdi. AB’nin eleştiride cömert olduğunu söyleyen Bağış, “Anamızın ak sütü gibi helâl AB üyeliğini istiyoruz” dedi. Bağış şunları söyledi:
  - Kıbrıs’ta çözüm istemeyenlerin gaz sancısının AB tarafından sahiplenildiğini görüyoruz. Çözümsüzlüğün faturasını Kuzey Kıbrıs’taki Türk halkı ödemeyecektir.
  - Anamızın ak sütü gibi olan AB üyeliğini istiyoruz. Hedefimiz tam üyeliktir, bunun dışındaki hiçbir seçenek kabul edilemez.
  - Son dönemdeki bazı gelişmeler yanlış yansıtılmak suretiyle Türkiye’deki ifade ve basın özgürlüğü konusunda çarpıtılmış imaj oluşturulmaya çalışıldığı ortadadır. Her zaman ifade ettiğimiz gibi Türkiye’de vatandaşlarımız gibi Türk basını açısından da tarihin en özgür,
  en demokratik dönemi yaşanıyor. Şu anda mesleğinden dolayı cezaevlerinde tutuklu bulunan ve hüküm giymiş tek bir gazeteci dahi yoktur.

  Hem yergi hem övgü

  Dün yayımlanan 2011 ilerleme raporunda, Türkiye’nin demokratikleşme sürecinde önemli alanlar olan ifade özgürlüğü ve basın özgürlüğünde eksiklikler, adalet sisteminde aksaklıklar, kadınların durumu ve cinsiyet eşitliğinde AB normlarıyla uyumsuzluklar gibi sorunlara değiniliyor. Komisyon, yeni bir anayasanın gerekliliği üzerinde duruyor. Türkiye’nin ekonomik performansından genel olarak övgüyle söz edilen raporda, Türkiye’nin ordu üzerinde sivil denetim konusunda “iyi ilerleme kaydettiği” vurgulanıyor.

  Füle: Kıbrıs’a rehin olmadık

  AB Komisyonu’nun genişlemeden sorumlu üyesi Stefan Füle ile raporun açıklanmasından sonra yaptığı basın toplantısında raporu hazırlarken Kıbrıs’taki çıkmazın, AB ile Türkiye arasındaki ilişkileri rehin almamasını göz önünde bulundurduklarını kaydetti. Füle, sondaj kriziyle ilgili olarak, Rum Kesimi’nin AB müktesebatı çerçevesinde ikili anlaşmalar gerçekleştirme hakkının olduğunu belirterek, “Bu süreçte tehditkar adımlara yer yoktur” dedi. Füle, AB Komisyonu’nun Türkiye ile vize kolaylığı çalışmalarına da değinerek,  “Türkiye’den daha fazla işadamı ve daha fazla öğrenciyi AB’de görmek istiyoruz” dedi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı