GeriGündem AB ölçütlerinde yakalama ve gözaltı için genelge
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

AB ölçütlerinde yakalama ve gözaltı için genelge

Adalet Bakanı Cemil Çiçek, yakalama, gözaltına alma ve ifade alma mevzuatının uygulanması ve insan hakları ihlallerinin önlenmesi konusunda son düzenlemeleri de dikkati alan bir genelge yayımladı.

Adalet Bakanlığı'nın 31 Aralık 2005'e kadar yayımladığı tüm genelgelerin güncelleştirilmek amacıyla kaldırılmasının ardından ilgili mevzuata göre hazırlanan yeni genelgeler yayımlanmaya başlandı.

Çiçek'in imzasıyla yayımlanan yakalama ve gözaltına almada uyulacak esasların yer aldığı genelgede, kişi özgürlüğünün sağlanıp, korunmasına yönelik hükümlerin, taşıdıkları önem sebebiyle bütün insan haklarına ilişkin belgelerde ve birçok ülkenin başta anayasası olmak üzere, iç hukuk düzenlemelerinde yer aldığı anımsatıldı. Anayasa'nın yakalama ve gözaltına almaya ilişkin hükümlerinin anımsatıldığı genelgede, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin hükümlerine de dikkat çekildi.

Ceza Muhakemesi Kanunu'nu ve ilgili yönetmelik gereği yapılacaklarının anımsatıldığı genelgede, cumhuriyet başsavcıları veya görevlendirecekleri cumhuriyet savcıları tarafından adli görevlerinin gereği olarak nezarethanelerin, varsa ifade alma odalarının, gözaltına alınan kişilerin durumlarının, gözaltına alınma sebep ve sürelerinin, gözaltına alınma ile ilgili tüm kayıt ve işlemlerinin denetlenmesi gerektiği belirtildi. Genelgede, bu denetlemenin sonucunun “Nezarethaneye Alınanların Kaydına Ait Deftere” kaydedilmesi gerektiği vurgulandı.

Yapılan denetim sonucunda tespit edilen eksikliklerin giderilmesi için gerekli önlemlerin süratle alınması de istenen genelgede, kusuru görülen yetkililer hakkında gerekli işlemlerin yapılması istendi. Genelgede, mevzuat hükümleri doğrultusunda, kişi özgürlüğü ve güvenliğine ilişkin olan kurallara uyulması, konularında gerekli özen ve dikkatin gösterilmesi gerektiği belirtildi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle