Gündem Haberleri

  AB’nin pembe çizgisi

  Hürriyet Haber
  12.09.2005 - 17:48 | Son Güncelleme:

  AB adına konuşanları anlamakta zorlanıyorum bazen. AB Komisyonu’nun Genişlemeden Sorumlu Komiseri Olli Rehn ‘Orhan Pamuk kırmızı çizgimiz’ demiş. Çünkü Pamuk’a açılan dava, AB’nin temelini oluşturan düşünce ve konuşma özgürlüğüne aykırıymış. (Hürriyet, 10 eylül)

  Ne demişti Orhan Pamuk?

  İsviçre'de yayımlanan Tagesanzeiger gazetesinin 'Das Magazin' ilavesine verdiği demeçte, “Burada (Türkiye’den bahsediyor) 30 bin Kürdü öldürdüler. Ve bir milyon Ermeni. Ve neredeyse hiç kimse bunu dile getirmeye cesaret edemiyor. O halde ben yapıyorum. Ve bu yüzden benden nefret ediyorlar” demişti. (Hürriyet, 9 şubat)

  Bunun üzerine Şişli Cumhuriyet Başsavcılığı, “Türklüğü alenen aşağılama” suçundan altı ay ile üç yıl arasında hapis cezası istemiyle kamu davası açmıştı.

  AB Komisyonu’nun Genişlemeden Sorumlu Komiseri Olli Rehn ‘Orhan Pamuk kırmızı çizgimiz’ demiş. Bu dava düşünce ve konuşma özgürlüğüne aykırıymış. (Hürriyet, 10 eylül)

  Dava açılmalıydı, açılmamalıydı; kanun doğru yorumlandı, yanlış yorumlandı, bir yana...

  Bir gazeteci de çıkıp bu adama sormamış mı:

  “Türkler 30 bin Kürt’ü ve 1 milyon Ermeni’yi ÖLDÜRDÜ’ demek Türkiye’de suç sayılmayacak, ‘Türkler 1.5 milyon Ermeni’yi ÖLDÜRMEDİ’ diyeni Fransa’da hapse atacaklar... Kırmızı çizgi Avrupa’nın neresinden geçiyor Komser Bey?” diye...

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı