Gündem Haberleri

  AB müzakeresine modelde karar yok

  Hürriyet Haber
  01.02.2005 - 02:09 | Son Güncelleme:

  Bakanlar Kurulu’nun dün 7 saat süren toplantısında AB ile müzakere modeli konusunda bir karara varamadı. Toplantıda Dışişleri Bakanlığı’nın müzakere ve modeli konusundaki bilgi sunumu dinlendi.

  Hükümet Sözcüsü Cemil Çiçek, henüz bu noktada bir karar verilmediğini bildirdi. Çiçek bu modelde en üstte müzakere heyeti başkanının bulunması olduğunu anlatarak şöyle konuştu: ‘Bu bugüne kadar üye olmuş ülkeler açısından Dışişleri Bakanı olmuştur. Ondan sonra başmüzakereci, yeteri kadar başmüzakereci yardımcısı, onun altında çalışma gruplarının oluşturulması, müzakere heyetlerinin oluşturulması, müzakere heyetlerinin altında çalışma gruplarının oluşturulması, son olarak da danışma konseyi diye bir kademelendirme söz konusudur.’

  Bir gazetecinin, bu modelin mi benimseneceği, yoksa başka modellerin mi gündeme geleceğini sorması üzerine Çiçek, ‘Değerlendiriyoruz. Tümüyle benimsemiş olsaydık, bugün noktayı koymuş olacaktık. Demek ki bizim de biraz daha değerlendirmeye ihtiyacımız var’ diye konuştu.

  ABD’DEKİ DİZİLER

  Bir gazetecinin, ‘ABD’deki bazı dizilerde Türkiye aleyhtarı yayınlar yapılması konusunda ne diyeceksiniz, bir girişiminiz olacak mı’ sorusunu yanıtlarken Çiçek, bakanlık olarak kendi yönlerinden bir çalışma yaptıklarını, alınabilecek hukuki tedbirler üzerinde durduklarını söyledi.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı