Gündem Haberleri

  AB’li sayım için etnik soru yok

  Turan YILMAZ ANKARA
  22.11.2009 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) 2011’de yapacağı, “AB uyumlu” nüfus sayımında “etnik soru” öngörülmüyor.

  TÜİK yetkilileri, DTP Şırnak Milletvekili Hasip Kaplan’ın gündeme getirdiği “etnik sayım” önerisiyle ilgili şu değerlendirmeleri yaptılar: “Bizde normalde sonu 0 ve 5 ile biten yıllarda sayım yapılır. Ancak bu kez, AB üyeleriyle birlikte uyum da gözönüne alınarak 2011’de sayım yapacağız. Bu sayımda vatandaşa yöneltilecek sorularla ilgili çalışmaları yapmak üzere bir Danışma Kurulu oluşturuldu. Kurul, sorularla ilgili çalışmalarını sürdürüyor. Henüz son şeklini almamış olmakla birlikte, şu anda üzerinde çalışılan soru kağıtlarında etnik köken, din ya da mezhebe ilişkin sorular yok. Bildiğimiz kadarıyla 2011’de sayım yapacak AB ülkelerinde şu anda üzerinde çalışılan soru kağıtlarında da bu yönde sorular yok. Zaten BM’nin nüfus sayımına ilişkin ‘temel değişkenleri’ arasında da etnik ve dini kimliğe ilişkin sorular yer almıyor. Bunlar sadece, zorunluluk içermeyen, tavsiye niteliğindeki değişkenler arasında yer alıyor. Şu andaki bilgilerimize göre, Avrupa’da sadece, ülkeyi oluşturan etnik grupları yasalarında tanımlamış olan Kosova’da bu yönde sorular sorulması düşünülüyor.”
  Tarhan Erdem:
  Sormak lazım
  Üç yıl önce kendisi de “etnik kimlik araştırması” yapan kamuoyu araştırmacısı Tarhan Erdem, Kaplan’ın “etnik sayım” önerisine destek vererek, şunları söyledi: “Etnik kimlik ve mezhep ile ilgili soruların hakikaten sorulması lazım. Geçmişte bu sorular sorulmuştu. Örneğin en son 1965 sayımında ana dile ilişkin sorular sorulmuştu. Yine yanılmıyorsam, 2005-2006 yıllarında Hacettepe Üniversitesi Nüfus Etüdleri Merkezi de bu konuda bir araştırma yaptı. Ancak bu sonuçları yayınlanmadı diye hatırlıyorum. 2006’da da biz 48 bin kişi üzerinde böyle bir araştırma yaptık. Ancak sayımda ana dile ilişkin yöneltilecek sorulara alınacak yanıtlar, kesin sonuçlar vermez. Örneğin Türkiye’deki Kürt nüfus tam olarak belirlenemez. Bu araştırmada sorular ana dil üzerinden sorulacaktır. Ancak, kendisini Kürt olarak hissetmesine karşın Kürtçe bilmeyenler olduğu düşünülürse, - ki kendisini Kürt milliyetçisi olarak tanımlamasına karşın Kürtçe bilmeyenler olduğunu biliyorum-, çıkacak sonuçlar Kürt nüfusunu tam olarak vermeyecektir.”
  Geçmişte anadil
  sorulmuş
  1927 ve 1935 sayımlarında “aile arasında konuşulan dil nedir?”, 1940 ve 1950 sayımlarında “ev içinde konuşulan dil nedir?”, 1955 sayımında “ev halkının kendi aralarında konuştuğu dil nedir?”, 1960 ve 1965 sayımlarında da “ev içinde ve aile arasında konuşulan dil nedir?” soruları soruldu.
  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı